Velká čínská zeď při nočním osvětlení. Ilustrační snímek

Velká čínská zeď při nočním osvětlení. Ilustrační snímek | foto: AP

Čím starší, tím delší. Velká čínská zeď měří dvakrát víc, než se myslelo

  • 27
Čínští vědci se už léta pokoušejí změřit všechny křivolaké a zapomenuté kusy Velké čínské zdi. Před třemi roky jim při měření přibyly dva tisíce kilometrů, celkové výsledky však předčily očekávání. Monstrózní stavba je podle posledních údajů více než dvakrát delší, než vědci mysleli.

Velká čínská zeď není jen jedna nudle táhnoucí se po vrcholcích hor, jak se obecně traduje. Je to celá řada často překrývajících se zdí, pevností a kasáren. V některých místech je zeď dokonce přerušená nebo její obrannou funkci zastaly hory a řeky. Není proto tak jednoduché najít všechny její ztracené části.

Čínští vědci pověření tímto úkolem pracovali na zmapování každičkého kusu zdi od roku 2007 a došli k zajímavému výsledku: zeď se všemi větvemi a odbočkami měří 21 196 kilometrů a 18 metrů, uvedla čínská agentura Sin-chua.

Nekonečná zeď

Systém opevnění táhnoucí se severní Čínou je největší stavba, jakou kdy lidstvo vytvořilo. Měla chránit Čínu před nájezdy kočovných mongolských kmenů. Číňané ji nazývají doslova "Zeď dlouhá deset tisíc mil". Protože výraz "deset tisíc" je pro obyvatele Číny symbolem nezměrného množství, dal by se název upřesnit na "Nekonečně dlouhá zeď".

V roce 1987 byla zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.

zdroj: wikipedia.org

"Tohle číslo bere v úvahu všechny zdi, nebo i zbytky zdí, které kdy byly vybudovány. Dokonce i když už dávno nestojí," řekl listu The Telegraph zástupce Asociace pro Velkou čínskou zeď Tung Jao-chuej.

To je o dost víc, než čínské úřady uváděly v roce 2009, kdy výzkum ještě probíhal (více čtěte zde). Tehdy vědci došli k cifře 8 851,8 km. Kde se tedy najednou vzalo přes 12 tisíc kilometrů ztracené zdi?

Velká čínská zeď se začala budovat už 500 let před naším letopočtem napříč třinácti vládnoucími dynastiemi na území Číny. Její největší a také nejznámější část z kamene a cihel vybudovala dynastie Ming v období od konce 14. do začátku 17. století.

A právě opomíjené úseky zdi vybudované dalšími dvanácti dynastiemi v předchozích staletích měl výzkum najít. Problém je, že toho ze zdi často mnoho nezůstalo, protože hlavně v raných fázích na počátku našeho letopočtu se stavěla třeba z dříví a udusané hlíny.

"Zeď z dynastie Ming byla jediná zmapována dvakrát. Jednou v 17. století jezuity na přání císaře Kchang-si, a pak v roce 2006," řekl listu britský odborník na čínskou zeď William Lindesay. "Brzy po průzkumu v roce 2006 nařídil Státní úřad pro kulturní dědictví týmům ve všech provinciích, aby se pokusily zeď změřit. Celkem si stavbu zdi objednalo třináct dynastií, takže tohle je suma sumárum z těch dalších dvanácti. Pro mě je to číslo zklamáním, očekávám, že bude ještě vyšší," uzavřel Lindesay, který letos v únoru objevil zapomenutý kus zdi v Mongolsku (více zde).

Ředitel Státního úřadu pro kulturní dědictví Tchung Ming-kchang uvedl, že z celkové délky vybudované za dynastie Ming je neporušeno jen asi 8,2 % původní zdi, naopak více než tři čtvrtiny památky jsou podle úřadu ve špatném stavu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video