Předvolební plakát UKIP v Manchesteru. Populistická protiimigrantská strana...

Předvolební plakát UKIP v Manchesteru. Populistická protiimigrantská strana doufá v dobrý výsledek v květnových voleb do Europarlamentu (1. února 2014) | foto: Profimedia.cz

Mluvčí britské protiimigrantské strany šéfoval v Pákistánu gangu únosců

  • 53
Strana nezávislosti Spojeného království čelí další ostudě. Televize BBC odhalila, že bývalý mluvčí populistické partaje pro Commonwealth šéfoval gangu, jenž v Pákistánu před deseti lety unesl syna bohatého podnikatele. Mudžíb Rahmán Bhutto byl za to v Británii i souzen.

Pětatřicetiletý Mudžíb Rahmán Bhutto podle BBC Newsnight šéfoval gangu, jenž v červnu 2004 v Karáčí unesl Ahmeda Naíma, syna zámožného podnikatele. Bhutto o pět dní později odletěl do Británie, odkud vyjednal s otcem uneseného muže výkupné. Hrozil mimo jiné, že synovi uřeže hlavu a nešťastnému otci ji pošle.

Rodina uneseného se rozhodla 56 tisíc liber (dnes asi 1,8 milionu korun) zaplatit, peníze Bhuttovi donesl v Manchesteru policejní zdroj. Poté, co gang v Pákistánu Ahmeda Naíma propustil, Bhutta zatkla britská policie. U soudu se k únosu přiznal a za spolčení za účelem vydírání dostal sedm let za mřížemi.

V roce 2008 nicméně dostal ve Spojeném království politický azyl. Televizi BBC řekl, že se raději přiznal, než aby ho Britové poslali zpět do Pákistánu, kde mu hrozila oprátka. "Důkazy, které proti mě byly předloženy, byly z Pákistánu. Obvinění byla jednoduše vznesena kvůli politické rivalitě," prohlásil.

Za mřížemi skončil před lety i zbytek jeho kumpánů, v Pákistánu však dostali mnohem tvrdší tresty. Soud je nejprve poslal na šibenici, později jim tresty změnil na doživotí. Jeden z gangsterů už byl propuštěn.

Slibná politická kariéra

Bhutto se po svém propuštění vydal na politickou dráhu ve Velké Británii. Poté, co podle svých slov odešel od konzervativců, se přidal v roce 2011 k Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP). V partaji, která brojí proti Evropské unii a přistěhovalcům, se mu poměrně dařilo.

Šéf Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP) Nigel Farage

Coby mluvčí partaje pro Commonwealth se pravidelně objevoval v lokálních i národních médiích. Mimo jiné organizoval návštěvu šéfa strany Nigela Farage v mešitě v Leedsu během doplňkových voleb v roce 2012.

Loni v březnu se objevil i v diskuzním pořadu BBC nazvaném The Big Questions, kde coby mluvčí UKIP pro Commonwealth prohlásil: "Chceme kontrolovanou imigraci, abychom věděli, kdo sem přichází a odchází." Někteří členové strany si ho tehdy pochvalovali.

Ze strany odešel na konci loňského roku. "Když jsme se nedávno dozvěděli o možných potížích v jeho minulosti a zeptali se ho na ni, vzdal se svého členství," reagovala UKIP ve svém prohlášení pro BBC. Strana nechala mezitím také vymazat všechny poznámky na sociálních médiích, které Bhutto sepsal.

Bhutto BBC také řekl, že se vrátil ke konzervativcům, toryové nicméně reagovali prohlášením, že o jeho členství nic neví.

Trapasy UKIP

Kriminálnická minulost Mudžíba Rahmána Bhutta je další potenciální ostudou pro Stranu nezávislosti Spojeného království. Nedávno například radní z UKIP David Silvester prohlásil, že povodně, jež zasáhly Británii, jsou božím trestem za to, že kabinet premiéra Davida Camerona schválil sňatky gayů.

Loni v květnu rezignoval britský radní z UKIP Eric Kitson jen dvanáct dní po svém zvolení. Jeho jepičí politickou kariéru ukončilo někdejší aktivita na Facebooku, kde sdílel fotografii na níž stálo: "Některé rakoviny musí být léčeny ozařováním, islám je jednou z nich" (více o jeho případu čtěte zde).

Nigel Farage minulý týden prohlásil, že si strana posvítí na podivné členy typu "Waltera Mittyho" (filmovou postavu s bohatou fantazií, jež si žije ve svém světě) a bude si své členy lépe vybírat.

Populistický UKIP si už delší dobu zachovává vysokou popularitu v Británii, ba dokonce sílí. Z některých nedávných průzkumů vyplývá, že v květnových volbách do Evropského parlamentu by mohla skončit druhá za labouristy a nechat za sebou i v tuto chvíli vládní konzervativce a liberální demokraty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video