Obyvatelé Sheffieldu mají obavy z rostoucí komunity Romů. Ilustrační foto

Obyvatelé Sheffieldu mají obavy z rostoucí komunity Romů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sheffield se bouří proti slovenským Romům. Poslanec je chce převychovat

  • 777
S obavami sledují obyvatelé britského Sheffieldu rozmach místní romské komunity. Přistěhovalci ze Slovenska tam dělají nepořádek, zakládají dětské gangy a údajně se dokonce pokusili prodat nemluvně. Místní poslanec varoval, že by nepřizpůsobivost imigrantů mohla rozpoutat vlny nepokojů.

Čtyřiašedesátiletý důchodce Barrie Rees se připravuje na svou pravidelnou večerní obchůzku sheffieldskou čtvrtí Page Hall. S kulichem, elektronickou cigaretou a běžeckými holemi bude hlídkovat v ulicích a hlásit případný nepořádek, rámus a jiné podezřelé aktivity. Místní si pro tyto účely založili občanské sdružení a v hlídkování se střídají.

"Říkají, že jsme místní domobrana. To je docela dobrý vtip. Jen se podívejte na mě a na mé hole," vtipkuje stařík, kterého tentokrát na obchůzce doprovází reportéři listu The Guardian  "Většinou se mnou hlídkuje pán na elektrickém vozítku pro invalidy. A v létě jsme tady měli těhotnou dámu," líčí novinářům.

"Snad neexistuje slovo, které by se k nám hodilo méně než domobrana. Jsme prostě obyčejná skupina starousedlíků, kteří se nechtějí nechat utlačovat ve své vlastní čtvrti. Snažíme se nově příchozím vysvětlit, jak to tady chodí," uzavírá Rees.

Ve čtvrti Page Hall nikdy nebyl úplný klid. Patří mezi oblasti, kam se již dlouhá léta stahují imigranti z východní Evropy, ale i Afriky a arabských zemí. Na hlavní ulici sídlí poradenské centrum pro místní Pákistánce, v poslední době se však starousedlíci stále častěji potkávají s Romy. Do Sheffieldu přicházejí ze Slovenska a přidělávají místním vrásky na čele. Jejich životní styl se s konzervativními návyky Britů moc neslučuje.

Jednou to vybuchne, varuje exministr vnitra

"Chování a kulturní zvyklosti přistěhovalecké komunity - romské komunity - zkrátka musíme změnit," prohlásil labouristický poslanec a někdejší ministr vnitra David Blunkett v rozhovoru pro sheffieldskou regionální pobočku BBC. "Jinak to tu jednou vybouchne, to všichni víme," dodal politik s tím, že právě potíže s imigranty stály za vlnou násilností, která se Velkou Británií prohnala v roce 2001. Blunkett v té době vedl ministerstvo vnitra.

Problémy s Romy

O Romských imigrantech se na stránkách britských deníků nepíše jen v souvislosti se Slovenskem. Značnou pozornost vyvolala třeba kauza čtyř přistěhovalců v Nottinghamu, které poslal soud do vězení za zneužívání systému sociálních dávek. Všichni čtyři byli občané České republiky (více čtěte zde). 

S romskou komunitou mají místní obyvatelé problémy i v Řecku. "V televizi nám říkají Romové, ale Řekové na ulicích nám nadávají do cikánů, plivou na nás a obcházejí nás obloukem," stěžoval si jeden z řeckých Romů v souvislosti s kauzou plavovlasé dívky, kterou našli policisté v romské osadě (více o případu zde).

"Musíme těm lidem důrazně vysvětlit, že už nežijí v lesích nebo nějakých zapadlých vesničkách," řekl poslanec posluchačům veřejnoprávního rozhlasu. "Někteří z nich pocházejí z míst, kde nejsou zvyklí používat záchody nebo vyhazovat odpadky tam, kam patří. Jenže teď už tam nežijí, teď žijí u nás. Pokud chtějí, aby je místní mezi sebe přijali a podporovali, musí se zkrátka přizpůsobit našim standardům," uzavřel politik. Vedle slovenských Romů mluvil i o přistěhovalcích z Pákistánu, Somálska nebo Konga.

Ačkoli samotný Blunkett později popřel, že by hovořil o Romech v přímé souvislosti s hrozbou pouličních nepokojů, situací v Sheffieldu se okamžitě začala zabývat i další britská média. Místní list The Daily Star přinesl titulek "Invaze romských imigrantů odstartuje ve Spojeném království vlnu násilností." Na titulní straně deníku The Daily Express se dokonce objevila zpráva o tom, že se mladý romský pár pokusil prodat dítě majiteli tamního obchodu. Za nemluvně chtěli údajně 250 liber, tedy v přepočtu něco přes 8 000 korun.

Do Sheffieldu jezdí tři autobusy týdně, zpátky už jen dva

Od roku 2004, kdy Slovensko společně s Českou republikou a několika dalšími zeměmi přistoupilo do Evropské unie, začali do Sheffieldu slovenští Romové cestovat ve velkém. Dnes je jich podle úředníku sheffieldské radnice asi 1500, třetina z nich obývá poměrně malé předměstí Page Hall. Podle Miroslava Šándora, který má v Sheffieldu péči o romské přistěhovalce v popisu práce, jsou tamní slovenští Romové sdružení v několika stovkách velkých rodin. Velká část z nich pochází z Bystran na jihovýchodě země, včetně samotného Šándora. Mezi další místa, odkud Romové do Sheffieldu často přijíždějí, patří Žehra nebo Letanovce.

Cesta autobusem do Velké Británie trvá ze Slovenska asi 30 hodin, společnost Interbus na linku nasazuje tři autobusy týdně. O tom, že značná část cestujících už s návratem na Slovensko nepočítá, svědčí fakt, že zpáteční cestu už absolvují pouze dva vozy.

Podle bývalého labouristického ministra vnitra Jacka Strawa bylo otevření Británie po roce 2004 bez omezení občanům nových členských zemí EU, včetně Polska a Česka, "spektakulární chybou". Podle něj vláda počítala s nejvýše 13 000 novými imigranty ročně a nakonec jich bylo přes 200 000 za rok.

Nové obavy britských obyvatel vyvolává skutečnost, že na začátku roku 2014 se Británie má bez omezení otevřít lidem z Bulharska a Rumunska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video