Veliteli lágru pomohla amnestie a čas

  • 19
První a zatím jediný soudní proces s velitelem komunistického lágru ukončil brněnský soud. Zastavil totiž trestní stíhání osmdesátiletého Jaroslava Duby. Na jeho případ zneužívání pravomoci veřejného činitele se podle soudu vztahuje amnestie z roku 1960. Další obvinění za ublížení je promlčeno, informovala ČT.

"Jedinou možností, jak případ znovu otevřít, jsou mimořádné opravné prostředky, například stížnost pro porušení zákona," řekl televizi předseda senátu Městského soudu v Brně Jiří Pešek.

Bývalým vězňům se rozhodnutí soudu nelíbí. "Já bych pochyboval že je možné dát amnestii na zločiny proti lidskosti," řekl ČT předseda brněnské pobočky  Konfederace politických vězňů Jan Pospíšil.  Duba se k případu odmítl
vyjádřit.

Soud začal případ projednávat oni v prosinci. Duba s odkazem na zdravotní stav dal sice souhlas, aby se soud konal bez jeho přítomnosti, ale objevil se nový problém: nejsou svědci.

"Zpočátku jsem byl optimističtější, ale nedokážu odhadnout, kdy může padnout rozsudek. Volal jsem šest svědků, přišel jeden," řekl po prosincovém jednání soudce Pešek.

Z bývalých vězňů, kteří prošli peklem lágru Vojna na Příbramsku, jemuž Duba v padesátých letech šéfoval, dorazil tehdy pouze Ladislav Bohdálek z Orlové.

Ostatním nebylo předvolání doručeno nebo se omluvili, jeden nedojel kvůli počasí, další je zase upoután na lůžko. Problém je vlastně podobný jako u Duby - vysoký věk.

"Víte, já tehdy v lágru patřil mezi mladé a dnes mi je sedmdesát tři," říká Bohdálek.

Někteří svědci už v uplynulých měsících vypovídali. Podle soudce Peška to však nestačí, on sám kromě již pozvaných šesti svědků plánuje pozvat ještě další.

Čím déle se proces vleče, tím klesá šance na Dubovo odsouzení. Svědci totiž umírají rychleji, než je Pešek stačí předvolávat. "Několik svědků už zemřelo, možná budou další," připouští soudce.

Přesto v prosinci líčení odročil o téměř dva měsíce - až na únor. Prý je to nejbližší volný termín. Nikdo si na vlekoucí se spor nejspíš stěžovat nebude. "Mám stejně pocit, že to půjde do autu," řekl tehdy rezignovaně Bohdálek.

On sám u soudu připustil, že by dnes - po půlstoletí - Dubu nejspíš ani nepoznal. Otřesné praktiky, které v lágru v padesátých letech panovaly, však potvrdil.

"Hodiny jsme museli stát na mrazu. Kdo nesmekl, když kolem něho šel příslušník, musel do korekce," popsal.

Sám dvakrát putoval do bunkru - podzemní nevětrané kobky, kde musel spát na betonové podlaze a jídlo dostával jednou za tři dny. Bunkr nechal podle obžaloby Duba zřídit v roce 1951.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video