Členové somálských milicí Šabáb na archivním snímku z roku 2008.

Členové somálských milicí Šabáb na archivním snímku z roku 2008. | foto: AP

Po fiasku amerického komanda v Somálsku chrání psance 200 nových bojovníků

  • 73
Akce elitní americké jednotky s cílem zlikvidovat vrcholného člena islamistických milicí skončila v neděli neúspěchem. Komando Navy SEALs se poté, co se dostalo do těžké palby, muselo stáhnout. Řady islamistů v somálském Barawe však podle stanice BBC okamžitě posílily asi dvě stovky těžce ozbrojených bojovníků.

Do somálského pobřežního města Barawe se po nedělním fiasku elitní americké jednotky (více o neúspěšném americkém zásahu v Somálsku se dočtete zde) podle zjištění stanice BBC sjelo na dvě stě maskovaných bojovníků vyzbrojených kulomety. Bojovníci posílili řady milic radikálního islamistického hnutí Šabáb, na jehož čelního představitele mělo komando zřejmě spadeno.

Proti komu přesně byl zásah komanda Navy SEALs, která stála v minulosti například za likvidací Usámy bin Ládina, americká ani somálská strana oficiálně neupřesnily. Podle dostupných informací byl však v jejich hledáčku Somálec Abdulkadír Mohamed Abdulkadír, známý také jako "Ikrima".

Hledaný somálský předák Šabábu podle informací keňské rozvědky naplánoval několik útoků na západní cíle v Africe. Ikrima měl být podle keňských tajných služeb také strůjcem naštěstí včas zmařených bombových útoků na keňský parlament či na sídlo OSN v Nairobi.

Měl být ovšem také úzce napojen na další vrcholné představitele al-Káidy, kteří zase mají podíl na útocích na americkou ambasádu v Nairobi v roce 1998 a o čtyři roky později v keňské Mombase.

Zásah v somálském Barawe na čelního představitele Šabábu přišel dva týdny poté, co příslušníci tohoto radikálního islamistického hnutí vtrhli do obchodního centra Westgate v keňské metropoli Nairobi a po několik dní v něm drželi rukojmí. O život tehdy přišlo téměř sedmdesát lidí.

Materiály keňské rozvědky hovoří o tom, že na zosnování útoku v obchodím středisku Westgate se podílel právě Ikrima, a to již loni. Při vyšetřování útoku z konce září vyšlo najevo, že o hrozbě útoku extremistů věděla keňská zpravodajská služba už před rokem. Tamní bezpečnostní složky dokonce dostaly informace, že možným terčem by mohlo být i toto nákupní centrum. Přes včasná varování se jim však útok nepodařilo překazit (více o selhání keňských bezpečnostních složek se dočtete zde).

Ikrima stál podle rozvědky za logistikou akcí Šabábu

Asi třicetitisícové město Barawe při pobřeží Indického oceánu mají islamisté z Šabábu pod kontrolou od roku 2008. Jeho obyvatelé, které BBC pod příslibem zachování anonymity oslovilo, uvedli, že Ikrima je odpovědný za logistickou část operací hnutí. Obvykle jej prý doprovází asi dvacítka dobře vyzbrojených strážců.

Po nedělním zásahu amerických jednotek se však podle nich do města sjelo na dvě stě těžce ozbrojených bojovníků, aby posílili řady islamistů před případnou další americkou akcí.

Obyčejní obyvatelé Barawe se prý po zmařené akci Navy SEALs bojí používat své telefony s tím, že by je islamisté mohli obvinit z toho, že jsou americkými špiony.

Po dvaceti minutách se museli Američané stáhnout

Obyvatelé Barawe britské stanici také popsali okolnosti nedělního zásahu elitní americké jednotky Navy SEALs. Na Ikrimovu přímořskou vilu, kde čas od času hledaný terorista údajně pobývá, podle nich americké komando zaútočilo v neděli brzy ráno.

Zprvu se prý měli vojáci pokoušet vpadnout do domu pomocí mobilních žebříků. Akci však podle místních přerušil alarm, který spustil jeden z Ikrimových strážců. Následovala pak údajně asi dvacetiminutová přestřelka mezi ozbrojenci a americkým komandem, které se nakonec muselo stáhnout zpátky na pláž.

Členové Navy SEALs pak podle místních naskočili do rychlých člunů, které je odvezly na nedalekou loď.

Islamisté z milic Šabáb v jednu chvíli oznámili, že zabili britského vojáka, čtyři další a jednoho Turka těžce zranili. Britové a Turci nicméně popřeli, že by se zásahu účastnili. Později Šabáb upřesnil, že při přestřelce přišel o život jeden z jeho příslušníků.

Nedělní zásah není první akcí, kdy Američané na somálské půdě neuspěli. Bez tří dní přesně před dvaceti lety elitní jednotky pohořely v boji proti islamistickým milicím v Mogadišu. Povstalci tehdy sestřelili dva americké vojenské vrtulníky Black Hawk. Při následné bitvě a operaci na záchranu sestřelené posádky přišlo o život 18 amerických vojáků. Američané se posléze ze Somálska po tomto fiasku stáhli. Na motivy této bitvy později režisér Ridley Scott natočil snímek Černý jestřáb sestřelen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video