Bývalý policista Jan Špitálský, který velel zásahu při zatýkání podnikatele Radovana Krejčíře

Bývalý policista Jan Špitálský, který velel zásahu při zatýkání podnikatele Radovana Krejčíře | foto: MF DNES

Velitel prohlídky u Krejčíře byl odsouzen za jeho útěk

  • 5
Velitel domovní prohlídky ve vile podnikatele Radovana Krejčíře Jan Špitálský už dostal od soudu pro Prahu - západ trest za miliardářův útěk. Výši trestu soudce neprozradil. Verdikt ještě nebyl sdělen obžalovanému.

"Dnes byl vydán trestní příkaz," řekl soudce Tomáš Jureček. Protože ale ještě verdikt nebyl doručen obžalovanému, nechce soudce sdělit, jaký trest Špitálskému uložil.

Rozhodnutí není pravomocné, bývalý policista si může podat odpor a soudce pak bude muset kauzu projednat v hlavním líčení.

Trestní příkaz může soudce vydat v případě, že je podle něj skutkový stav spolehlivě prokázán již opatřenými důkazy. Má charakter odsuzujícího verdiktu, nelze jím obžalovaného obžaloby zprostit.

V případě Špitálského mohl soudce uložit podmíněný trest odnětí svobody do jednoho roku, zákaz činnosti do pěti let či oboje najednou. Špitálský byl obžalován za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.

Špitálský je jediný, kdo byl obviněn za to, že Krejčíř z vily v Černošicích loni v červnu při domovní prohlídce uprchl a podařilo se mu dostat na Seychelské ostrovy, jejichž má občanství. - více zde

Vyšetřování útěku trvalo téměř rok    
Při domovní prohlídce u Krejčíře bylo kromě Špitálského dalších devět policistů z pražské protikorupční policie. Po Krejčířově útěku byli všichni postaveni mimo službu, po čase se ale vrátili do práce. Někteří však poté od policie odešli. Stěžovali si, že s nimi jejich nadřízení nekomunikují a nevrátili jim jejich rozpracované případy.

Kvůli skandálu s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, tehdejší ministr vnitra František Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka. - více zde

Kromě policistů se prověřovala i role civilistů, kteří byli při domovní prohlídce - tedy žalobců a Krejčířových přátel a kolegů. Policie dospěla k závěru, že státní zástupce Jaroslav Dolejší se na úniku nijak nepodílel.

Tvrzení Krejčíře, že mu dal Dolejší při prohlídce pas, aby mohl utéct, je podle státního zástupce Ondřeje Šmelhause nesmyslné. Šmelhaus již dříve uvedl, že Krejčířovi pomáhala při útěku manželka. Jako osoba blízká je však podle trestního zákona nepostižitelná.

Kdo mohl, pomohl
Podle Šmelhause je jasné i to, že Krejčířovi museli pomáhat další civilisté z řad jeho zaměstnanců a přátel. "Působí to na mě tak, že měl předem připravený krizový plán pro případ útěku, a to nejen kvůli bezpečnostním složkám," domnívá se.

Úkoly konkrétních lidí v plánu se však podle Šmelhause nepodařilo dostatečně prokázat.    

Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou i násilnou trestnou činnost, podle policie byl hlavou zločinného spolčení. - více zde

Z vily v červnu utekl proto, že ho nikdo nehlídal. Někteří ze zasahujících policistů už dříve řekli, že akci v Krejčířově vile nepokazili. Po celou dobu prohlídky podnikatelovy vily prý nevěděli, zda byl Krejčíř zadržen, nikdo z nich údajně nebyl pověřen tím, aby Krejčíře střežil.

Tehdejší ministr vnitra Bublan připustil, že někteří z přítomných policistů neměli přesné informace, příkaz ke střežení Krejčíře však podle něj vydán byl. Špitálský se ale při výslechu u inspekce hájil tím, že ani on nevěděl, že je Krejčíř zadržen.

,

Video