Dragomir Miloševič

Dragomir Miloševič - Bývalý bosenskosrbský generál Dragomir Miloševič, jeden z velitelů obléhání Sarajeva v 90. letech. | foto: Reuters

Velitel obléhání Sarajeva dostal v Haagu 33 let vězení

  • 36
Haagský tribunál potrestal 33 lety vězení bývalého bosenskosrbského generála Dragomira Miloševiče, jednoho z velitelů obléhání Sarajeva v 90. letech. Uznal ho vinným z vraždění a terorizování obyvatel. Během obléhání, které trvalo přes tři a půl roku, zemřelo v Sarajevu na 12 tisíc civilistů.

Dragomir Miloševič podle tribunálu nařizoval vražedné ostřelování bosenského hlavního města. "Důkazy hovoří o strašlivém obklíčení a bombardování," řekl dnes soudce Patrick Robinson. "V Sarajevu nebylo žádné bezpečné místo. Kdokoli mohl být zabit nebo zraněn kdekoli a kdykoli."

Pětašedesátiletý Miloševič, který nemá žádný vztah k bývalému jugoslávskému prezidentovi Slobodanu Miloševičovi, se stal velitelem obléhání v srpnu 1994. Vystřídal tehdy Stanislava Galiče, který už si v Haagu odpykává doživotní trest. Miloševič se tribunálu vzdal před třemi lety, vinu ale odmítl.

Srbská linie obepínala bosenské hlavní město od dubna 1992 do února 1996. Ostřelovači město pohodlně kontrolovali z okolních strmých kopců. Jedinou spojnicí Sarajevanů s okolním světem byl tunel pod letištěm, dokončený v polovině roku 1993. Tudy proudily potraviny, pohonné hmoty i léky, ven z města se jím dostávali uprchlíci. Přes mezinárodní letiště vedl koridor jednotek OSN.

Sarajevo za válkyObléhání Sarajeva se vedle srebrenické genocidy z července 1995 stalo synonymem bosenské války. Zemřelo při něm podle různých studií 12 až 14 tisíc civilistů − z toho téměř dva tisíce dětí − a přes 50 tisíc dalších bylo zraněno. Například při jediném útoku na městské tržiště v srpnu 1995 bomba zabila 43 lidí, kteří stáli frontu na chleba.

Město bylo po válce v troskách. Tři a půl roku na něj dopadaly granáty a bomby, jež zničily až 35 tisíc budov, od továren a úřadů přes obytné domy až po historické a kulturní památky, kostely a mešity. Rapidně se snížil počet obyvatel − zatímco před válkou žilo v Sarajevu asi 520 tisíc lidí, koncem roku 1995 už jich tu byly jen necelé dvě třetiny.

Haag obžaloval 161 lidí
Dragomir Miloševič je 54. obžalovaným, jehož haagský tribunál k dnešním dni odsoudil. Z těžkých zločinů spáchaných na území bývalé Jugoslávie bylo
obžalováno 161 lidí. Do konce listopadu tribunál ukončil řízení u 111 z nich.

Šestnáct odsouzených si již trest odpykalo, dva zemřeli během výkonu trestu, 13 obžalovaných bylo předáno národním jurisdikcím, devět bylo osvobozeno, vypočítala agentura ČTK. Tři obžalovaní, včetně exprezidenta Miloševiče, zemřeli ve vazbě během procesu a jeden zemřel, když byl dočasně propuštěn na svobodu.

Z takzvaných velkých ryb se soudu zatím úspěšně vyhýbají čtyři obvinění, především pak někdejší vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič a jeho polní
velitel Radko Mladič.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue