John Allen předává velení v Afghánistánu svému nástupci Josephu Dunfordovi (vpravo) | foto: U.S. DoD

Na cestě k vítězství v Afghánistánu bude pokračovat „Bojovný Joe“

  • 3
Velení mezinárodních sil ISAF v Afghánistánu převzal americký generál Joseph Dunford. "Bojovný Joe", jak se mu přezdívá, má před sebou nelehké úkoly - dokončit předávání země zpět do rukou Afghánců a do konce roku 2014 bezpečně dostat domů 100 tisíc zahraničních vojáků.

Dunford ve funkci nahradil dalšího amerického generála Johna Allena, který se má stát vrchním velitelem sil NATO v Evropě. Odcházející "mariňák" Allen je přesvědčen, že spojenci v Afghánistánu jsou na "správně cestě k vítězství".

Afghánské bezpečnostní síly podle jeho slov zodpovídají za takřka celou zemi, daří se jim držet pod kontrolou i dřívější povstalecké bašty a nutí Taliban ustupovat dál od center osídlení.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Dunford přebírá velení v době, kdy se spojenci v Afghánistánu připravují ke klíčovému předání bezpečnostní odpovědnosti v zemi afghánským silám a "ISAF tak změní své hlavní úsilí z bojové činnosti na podporu afghánských bezpečnostních složek."

Češi opouštějí afghánský Lógar, kde budovali, krváceli i umírali

Do konce roku 2014 by se podle plánu měly z Afghánistánu stáhnout všechny mezinárodní bojové jednotky. Někteří zahraniční vojáci v zemi ale zůstanou a budou pomáhat s výcvikem a radit afghánským velitelům.

"Dnes nejde o změnu, ale o kontinuitu," řekl nový velitel Joseph Dunford s tím, že prioritou pro něj v Afghánistánu nadále zůstává pokračování výcviku, dokončení předávání zodpovědnosti za jednotlivé oblasti země a bezpečný odchod všech koaličních jednotek.

A právě stažení spojeneckých sil experti označují za největší a nejsložitější logistickou operaci všech dob. Kromě přepravy asi 100 tisíc vojáků, z toho 66 tisíc Američanů, musí spojenci z Afghánistánu dostat i svou techniku, vybavení a materiál, který tam dosud za jedenáct let trvání mise nashromáždili. Bude to nejméně 70 tisíc vozidel včetně tanků, transportérů a další těžké techniky a až 120 tisíc přepravních kontejnerů. "Není to pouhé otočení vypínačem," poznamenal šéf amerického sboru náčelníků Martin Dempsey.

Bezproblémový generál

Americká média označují Dunforda za "prvního Obamova bezproblémového generála". Poslední američtí velitelé v Afghánistánu vždy odcházeli se škraloupem. Stanley McChrystal byl odvolán za nepřiměřenou kritiku Bílého domu, David Petraeus si nejprve v Afghánistánu vysloužil post šéfa CIA, aby pak sám rezignoval kvůli milostným pletkám a jeho nástupce John Allen do toho málem spadl také.

Bývalý afghánský prezident Sibghatullah Mojaddedi se loučí s velitelem sil ISAF v Afghánistánu Johnem Allenem.

Zkušený velitel Dunford, který za 35 let své kariéry prošel celou hierarchií americké námořní pěchoty a velel americkým expediční silám, naopak platí za muže bez skandálů. Svou přezdívku "Bojovný Joe" získal během svého dvouletého působení v Iráku.

Nyní převzal štafetu na pomyslném posledním úseku, který ale rozhodně nebude jednoduchý. Jeho přímý nadřízený Martin Dempsey ho označil za perfektního nástupce, který je pro nadcházející období koaliční mise v Afghánistánu ideální. "Je to skvělý důstojník, jak jsem ho měl možnost poznat. S rychlým úsudkem, pracovitý a oddaný službě," prohlásil.

Nesmí však prý ani v tomto období polevit v tlaku vůči Al-Kájdě a dalším teroristickým skupinám. Taliban už přitom avizoval, že rok 2013 bude z jeho pohledu velmi intenzivní.

Počty zabitých klesají

Podle serveru icasualties.org, který dlouhodobě sleduje počty zabitých vojáků v operacích, loni zahynulo v Afghánistánu 402 zahraničních vojáků, z toho 310 Američanů. V roce 2011 to bylo 566 a rok předtím 711 vojáků, s tím, že rok 2010 byl přitom pro koaliční síly nejkrvavějším obdobím afghánské mise.

Situace je ale odlišná, než například loni v létě, kdy byli "první na ráně" zahraniční vojáci. Ofenzíva povstalců bude nyní zaměřena daleko více na afghánské vojáky a policisty. Útokům protitankovými střelami, minomety a nástražným výbušným systémům teď budou čelit afghánští vojáci a policisté. Pravidelné probuzení povstalců v podobě jarní a letní ofenzívy Talibanu bude pro ně skutečným testem, zda budou schopni obstát i po odchodu spojenců.

Demspey v této souvislosti připomněl, že každou neděli se odcházející velitel ISAF John Allen na hlavním velitelství v Kábulu účastnil vzpomínkové bohoslužby na památku vojáků, kteří v uplynulém týdnu padli. "Poslední neděli to byla první bohoslužba, kdy nebyl v akci zabit žádný voják ISAF. První týden za 19 měsíců. Nicméně o život přišlo 25 afghánských vojáků," řekl Dempsey.

Zopakoval, že afghánské síly budou potřebovat pomoc i po odchodu spojenců na sklonku roku 2014. Kolik zůstane v Afghánistánu konkrétně amerických vojáků však nesdělil. Odmítl ale takzvanou "nulovou variantu". "Nikdy bych to nedoporučil," dodal.

, natoaktual.cz

Video