Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Vítek Krejčík

Vedoucí tábora má zaplatit statisíce za popálení dítěte

  • 302
Táborový vedoucí Dan Gerych z Prahy má zaplatit rekordní odškodné – 400 tisíc korun. U večerního táboráku v Hronově popálil na obličeji tehdy desetiletou Michaelu, když jako vedoucí zapaloval oheň pomocí tekutého lihu.

Na dívku vyšlehl plamen poté, co se vznítily lihové výpary. Dnes osmnáctiletá Michaela pořád trpí úzkostí, když spatří oheň nebo vousatého muže (Gerych měl vousy).

Platit uložil Gerychovi v dubnu soud pro Prahu 4, ale vedoucí se před pár týdny odvolal a případ bude řešit městský soud. "Částka, kterou musí klient platit, se nám zdá vysoká. Jsme ochotni platit, ale jen zlomek té částky," řekl Gerychův právník Milan Kvapil.

Případ se stal už v roce 1999, ale stále se nevyřešil. Gerych nejprve dostal podmíněný trest za ublížení na zdraví. Pak rodiče dívky zažalovali Gerycha ještě o peníze v civilním procesu.

Neposlouchala, říká Gerich
Gerych se hájí, že ho dítě neposlouchalo. "Ostatní děti se způsobně držely dál, když je vedoucí upozornil, ať se nepřibližují, jen ona neposlechla a proběhla kolem ohniště," argumentuje otec odsouzeného Gerycha. Jeho obhajobu podporuje fakt, že nikomu jinému se u ohniště včetně Gerycha samého nic nestalo.

Michaela popálená na třech procentech těla včetně obličeje strávila několik týdnů v nemocnici. Dodnes trpí psychickými následky, a i dávné sežehnutí je podle její matky na kůži poznat.

Rozsudek nad Gerychem, který pořádá dětské tábory dál, je přísný a otevírá otázky, kam až sahá odpovědnost pedagogů. Před měsícem zemřela jiná dívka na táboře po pádu ze skály při hře, ale podle policie vedoucí nepochybili.

"Raději měl zrušit táborák"
Pokud jde o popálenou Michaelu, tady se hasiči, soud i matka dívky na chybě Gerycha shodnou. Přitížilo mu i to, že porušil obecně známá pravidla – v každém návodu práce s hořlavinou se píše, že se nesmí vystavovat otevřenému ohni.

"Žalovaný si nepočínal dostatečně opatrně. Zapaloval oheň hořlavinou, když v blízkosti seděly děti," napsala v rozsudku, který má MF DNES k dispozici, soudkyně Monika Tupá, která vysoké odškodné určila. Podle soudkyně nenesla dívka na svém zranění žádnou vinu.

I mluvčí Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru Petr Kopáček uvedl, že lít do ohně líh je velmi neopatrné. "Maximálně si měl vypomoci pevným podpalovačem," domnívá se Kopáček.

Matka dívky Alena P. trvá na tom, že dcera poslouchala pokyny pedagoga a seděla v řadě s ostatními. "Znalci připustili, že oheň může vyšlehnout jedním směrem. Nevím, jak by vám bylo, kdybyste přišel do nemocnice a nemohl poznat svoje dítě," odsuzuje Gerycha žena.

Riziková práce vedoucího
Mnozí pedagogové s nadsázkou říkají, že táborový vedoucí se pohybuje vždy "jednou nohou v kriminále". Bývalá táborová instruktorka Jana Stodůlková z Napajedel se také bála, že se jí některý svěřenec zraní a ona za to bude pykat.

"Stačí, aby dítě řeklo, že jde na záchod, a místo toho vyběhlo třeba do lesa. Každého zvlášť jsem hlídat nemohla. Obavy jsem měla z koupání, protože když si děti namočily vlasy, nerozeznala jsem ty své od jiných. Děsila jsem se také, že se mi děti opijí," vzpomíná Stodůlková.

Má důvod ke strachu i proto, že v Česku chybí vyhláška, která by upravovala povinnosti vedoucích. V praxi platí, že odpovědnost nese vždy hlavní vedoucí, tábor však může pořádat kdokoli. Svá pravidla mají jen hygienici a některá dětská sdružení jako Pionýr.

"My v Pionýru vlastní školení a pravidla máme. Každý vedoucí musí na začátku podepsat, že se s nimi seznámil. Týkají se hygieny, práce se sekyrou či orientace v neznámém terénu," vysvětluje předseda Pionýra Martin Bělohlávek. Ten připomíná, že tábor už dnes lze pro případ úrazu dětí i pojistit.


Úrazy dětí

Pád ze skály - Desetiletá dívka zemřela v červenci v Hrbově v jižních Čechách po pádu ze skály, když sešla z cesty při táborové hře. Kriminalisté případ považují za nešťastnou náhodu a patrně jej odloží, i když vedoucí sklidili kritiku, že trasu hry vyznačili nevhodně.

Ochrnutí - Dnes dvanáctiletý Filip se před čtyřmi lety topil na školním výletě a následně ochrnul. Nyní je ve stavu tzv. bdělého bezvědomí. Rodiče na škole vysoudili odškodnění 15 milionů korun, pedagogové byli potrestáni podmínkou. Škola na odškodnění nemá, pomoci má kraj, stát a obec.

Popálení - Na tehdy šestileté Sáře vzplanula ve školce před dvěma lety karnevalová maska. Chytla od svíčky položené na podlaze. Učitelky vyšly od soudu s podmínkou.



Video