Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Olomouckého kraje

Účetní zemřela, tvrdila šéfka odborářů. Sama z účtu vysála přes milion

  • 32
Jako předsedkyně odborů měla hájit zájmy zaměstnanců. Místo toho třiačtyřicetiletá žena vysávala z odborového účtu členské příspěvky. Přišla si tak za šest let na více než milion korun. Aby se lež neprovalila, prohlásila účetní za mrtvou. Ženě nyní hrozí až osm let vězení.

Jolana Pospíchalová, někdejší předsedkyně odborového svazu krajské záchranné služby se sídlem v Jihlavě, ze své pozice disponovala s odborovým bankovním účtem a k němu vydanou platební kartou. S ní od dubna 2006 až do května loňského roku provedla přes 190 výběrů.  

Pro peníze chodila k různým bankomatům, nezdráhala se ale ani platit kartou u obchodníků nebo hotovost vybrat na přepážce. Za šest let se jí takto podařilo z účtu vysát přes milion korun.

Účetní nechala fingovaně zemřít

Podle současného šéfa krajské odborové organizace Pavla Zdražila se ženě několik let dařilo neoprávněné výběry z bankomatu maskovat kvůli soudním sporům, které záchranka vedla se svými zaměstnanci. 

"Bývalá předsedkyně tvrdila, že peníze z účtu odchází na právníky, kteří zaměstnance v odborech zastupovali. S tím, že až soud skončí, centrála v Praze ty peníze vrátí, což byla lež," nastínil Zdražil.

Podle něj si pak předsedkyně odborů neváhala upravit podklady tak, aby účetně vycházely. Problémem také bylo, že k účtu neměl přístup nikdo jiný než právě Pospíchalová.

"Jakmile jsme na to přišli, změnili jsme to, aby s účtem mohlo disponovat a nahlížet do něj více lidí," ujistil Zdražil.

Když nesrovnalosti začaly narůstat, přinesla Pospíchalová na schůzi odborů prohlášení. "Na něm stálo, že se účetní omlouvá, že kvůli své nevyléčitelné nemoci použila peníze odborů na svoji léčbu s tím, že peníze vrátí," uvedl Zdražil.

"Bylo to sepsané přes prostředníka jako poslední vůle účetní, která podle prohlášení zemřela," dodal Zdražil. "Shodila to na účetní, kterou takto nechala zemřít," shrnul postup Pospíchalové Zdražil.

"Zjistili jsme ale, že z účtu se vybíralo i ve chvíli, kdy už účetní měla být po smrti," pokračoval šéf odborů. Jak se vzápětí ukázalo, účetní je stále naživu a o prohlášení podle Zdražila vůbec nevěděla.

Trestní oznámení od odborové organizace přijali policisté loni v květnu a předsedkyni obvinili ze zpronevěry. Nyní je stíhána na svobodě.

"Za spáchaný zločin zpronevěra hrozí pachateli vzhledem k výši škody, která spácháním činu vznikla, trest odnětí svobody až na osm let," sdělila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Byla to bezproblémová sestra

Zatímco Pospíchalová už není šéfkou odborové organizace na Vysočině, zaměstnankyní záchranné služby zatím nadále zůstává.

"Je delší dobu v pracovní neschopnosti, proto jí nemohl být ukončen pracovní poměr," řekla ředitelka zdravotnické záchranné služby v Kraji Vysočina Vladislava Filová.

Podle Zdražila byla Pospíchalová jako zdravotní sestra sloužící na stanici v Ledči nad Sázavou naprosto spolehlivá.  

"S odborovou organizací máme pouze vztahy, které se týkají vyjednávání kolektivní smlouvy a podobně. To je samostatná organizace," dodala Filová s tím, že odsávání peněz krajská "záchranka" nijak nepocítí, protože peníze mizely z účtu odborové organizace. Ta zaměstnancům sráží příspěvky z platu.

"Peníze, co na účtu zůstanou, se pak rozdělují na Vánoce členům odborů. To se poslední roky ale nestávalo," dodal současný šéf odborové organizace na Vysočině.

Zpronevěra ale není jediný problém, který odbory v souvislosti s Pospíchalovou řeší. Podle Zdražila žena navíc nehradila členské příspěvky pražské centrále. Dluh se vyšplhal na zhruba 300 tisíc korun.

"Vyčíslili jsme, kolik dlužíme odborovému svazu, a teď jednáme o tom, jakým způsobem to budeme platit, zřejmě nám navrhnou splátkový kalendář," řekl Zdražil. Měsíčně přitom odbory záchranářů v kraji získají díky členským příspěvkům zhruba dvacet tisíc korun.


Video