Protesty policistů

Protesty policistů | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Vedení popotahuje hasiče i policisty za protest

  • 84
Úterní demonstrace policistů a hasičů stále leží v žaludku jejich šéfům. Někteří si dokonce pozvali na kobereček účastníky protestu, jejichž kritické vyjádření zaznělo v médiích. Chtějí od nich vysvětlení, jak svá slova mysleli. Vedení ale popírá, že by někomu za kritiku hrozil postih.

Problémy má například policistka Petra Havlíková, která se během demonstrace vyjadřovala do kamery České televize. Kritizovala vedení, že se jim snažilo znemožnit účast na protestním shromáždění.

"Vyhrožuje se vyhazovem, znepříjemňuje se v práci, cokoliv," zazněla nakonec v reportáži její sestříhaná odpověď na otázku, jak se nadřízení snažili účasti policistům zabránit.

Hned druhý den si policistku předvolali nadřízení. Chtěli od ní vědět, jak svá slova myslela. Žena v uniformě se obrátila na policejní odbory, aby jí pomohly se bránit. Bála se totiž možného postihu.

Odboráři poradili policistce postup
Šéf Nezávislého odborového svazu policie Milan Štěpánek potvrdil, že Havlíkové poskytli "radu procesního charakteru".

"Vedení v jejím případě mělo požadavek na vysvětlení jejího vystoupení, které zkrácením vyznělo nejednoznačně. Předpokládám ale, že zde nebude žádný postih," řekl iDNES.cz.

Na pohovor šel téměř každý hasič
Někteří šéfové hasičů šli dokonce ještě dál a pozvali si na pohovor všechny účastníky demonstrace, kteří se jen objevili na některých záběrech v médiích.

Protesty policistů a hasičů"Zvou si všechny, o kterých vědí, že byli na demonstraci. Dokonce i velitele, které nový zákon sice nepoškodil, ale na shromáždění přišli podpořit své kluky. Někteří hasiči totiž byli třeba mimořádně povýšeni za hrdinské činy, ale zákon je o to připravil," řekl iDNES.cz jeden z hasičů, který si nepřál být jmenován.

K pohovorům jsme pokyn nedávali, tvrdí vedení
Generální ředitelství hasičů ale popírá, že by dal k pohovorů pokyn někdo z vedení. "O pohovorech nic nevím, to bude asi záležitost krajských funkcionářů. Určitě ale pozvaní příslušníci nejsou perzekvováni," řekl iDNES.cz mluvčí vedení hasičů Petr Kopáček.

Stejně hovoří i mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek. "Pokud chce policista sdělit svůj osobní názor, který se netýká přímo výkonu jeho služby, tak každý má právo hovořit s jakýmkoli novinářem a nikdo mu to nemůže zakázat ani ho za to postihnout," uvedl pro iDNES.cz.

Ani šéf policejních odborů nemá informace o tom, že by došlo k nějakým případům perzekuce nebo postihu policistů, kteří se zúčastnili úterního protestu.

"Na únorové poradě ředitelů všech útvarů dokonce náměstek ministra vnitra Salivar prohlásil, že služební funkcionáři nebudou policisty za účast na akci nijak postihovat," uvedl Štěpánek.

Prezidium: Postih za vlastní názor je neobhajitelný
Podle Skřepka policista nesmí hovořit jen o podrobnostech z výkonu služby. A pokud o nich chce mluvit na veřejnosti, musí dostat povolení od svého nadřízeného.

"Pokud policisté vystoupili na demonstraci a řekli tam svůj názor, tak je neobhajitelné, aby je někdo za to postihoval. Je to opravdu smutné, když někdo tlačí na někoho, aby se ve svém soukromém čase neúčastnil podobných akcí," podotkl Skřepek.

Za kritiku se postihuje běžně
Běžná policejní praxe je však zcela jiná. Typickým příkladem je kritika, kterou na adresu nadstandardní výbavy aut pro dálniční hlídky pronesli v roce 2004 dva policisté. Snížení platu a hodnosti neunikl ani jejich nadřízený, který se jich zastal. Tresty jim nakonec zrušil až soud. - více zde

Postihnout lze příslušníky bezpečnostních složek na základě interních nařízení u konkrétního sboru. Aby však postihy nebyly tak přísné, jako v minulosti, měl vyřešit právě nový služební zákon.

Tresty vycházejí z paragrafu o služební kázni. A kázeňský přestupek nyní může nadřízený řešit buď písemným napomenutím nebo snížením platu až o čtvrtinu na dobu tří měsíců. Jak se ale ukazuje, popotahovat může vedení i jiným způsobem než "jen" postihy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video