Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová na kongresu ODS (6. 12. 2008)

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová na kongresu ODS (6. 12. 2008) | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Vedení ODS jsem nevzdala, i když minule nevyšlo, prozradila Němcová

  • 70
V ODS to vře a hrozí, že na listopadovém kongresu budou straníci rozhodovat i o křesle Mirka Topolánka. Spekuluje se o několika nástupcích. Mezi nimi by mohla být místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Čtenářům iDNES.cz přiznala, že kandidaturu na vedení strany ani po neúspěchu v minulosti nevzdala.

Zda se bude volit nový předseda ODS během listopadového kongresu, zatím není jasné. Někteří už si ale pro jistotu vytipovali své šampiony. Miroslavu Němcovou vidí jako vhodnou kandidátku například šéf plzeňského sdružení ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Poslankyně si svou image dámy udržela i při on-line rozhovoru. Čtenářům i na všetečné otázky odpovídala asertivně a s nadsázkou. Téma se točilo kolem houpajícího se křesla Miroslava Topolánka a chyb, které lídra strany na vratkou židli posadily.

ODPOVĚDI MIROSLAVY Němcové ČTĚTE ZDE

"Útěk pana Topolánka ze Sněmovny považuji za chybu nejenom proto, že lídr má být ve Sněmovně, ale také proto, že každý poslanec byl občany zvolen k tomu, aby je zastupoval. Já bych se svého mandátu nevzdala. Jsme zvoleni do časů dobrých, ale i do velmi nepříznivých. Zde se tím více očekává naše schopnost unést odpovědnost. Vzdání se mandátu předsedou ODS považuji za chybu," prozradila v rozhovoru Němcová.

Koho by ale ráda na jeho místě viděla, čtenářům prozradit nechtěla. "Zatím bylo rozhodnuto, že Kongres ODS bude nevolební. Každá velká strana má silné osobnosti. Uvidí se, která bude nakonec ta nejsilnější. Jméno po mně nechtějte," domlouvala čtenářům.

Sama boj o vedení strany prý nevzdala. "Chtěla jsem být ve vedení ODS a usilovala jsem o zvolení v minulých letech. Nevyšlo to, což neznamená, že jsem to vzdala."

Topolánek měl aféru vysvětlit

ODS ztratila preference po letní aféře s předsedovou dovolenou v Toskánsku. Přestože strana ztratila voliče, Topolánek rekreaci s byznysmany lidem nikdy pořádně nevysvětlil.

"Toskánská aféra nás poškodila. Cestou k nápravě reputace by bylo vysvětlení jak ze strany předsedy ODS, tak ze strany zejména pana Randáka. Chtěla bych vědět, kdo jej tam vyslal, na zakázku koho pracoval a proč nejsou zveřejněny všechny záznamy, které tam pořídil. Dělá to na mě dojem, že jeho materiály jsou v nějaké zásuvce uschovány pro budoucí použití. Tím spíše by jakoukoli možnou manipulaci měl svým objasněním odvrátit předseda ODS," míní politička.

Miroslava Němcová, Miroslav Kalousek a Lubomír Zaorálek ve Španělském sále. (15. února 2008)Čtenáři se ptali i na program ODS, který strana měla tvořit s voliči. Některým se totiž zdá populistický.

"Musí skončit čas kličkování. Myslím, že nám nepomůže nalhávat si do kapsy a tak získávat méně informované voliče. Budeme-li mít dost odvahy udělat pořádné změny, vyhneme se téměř neřešitelným problémům v budoucnu. Očekávám, že ODS na tyto otázky dá poctivé odpovědi," vzkázala místopředsedkyně Sněmovny.

Rétor není ani Rath, ani Zaorálek

Čtenáři v průběhu rozhovoru debatu zlehčili a Němcové se ptali, kdo je podle ní nejlepší rétor ve Sněmovně. Jestli David Rath, či Lubomír Zaorálek. Podle Němcové si tento titul nezaslouží ani jeden z nich.

"Rétor je ten, kdo ví, co říká, jak to říká, kde to říká a má též schopnost nadsázky, smysl pro humor a obecně chuť hledat řešení. Tedy převažují prvky konstruktivní nad destruktivními. U obou jmenovaných pánů málokdy shledávám věcnost a konstruktivní postoj," odpověděla.

Kdo je Miroslava Němcová

Narodila se 17. listopadu 1952 v Novém Městě na Moravě, dnes žije ve Žďáru nad Sázavou. Absolvovala Střední zemědělskou a technickou školu v Havlíčkově Brodě. Poté pracovala jako odborná referentka v Českém statistickém úřadu a od roku 1992 je majitelkou knihkupectví ve Žďáru nad Sázavou. Byla členkou Rady města Žďár nad Sázavou a členkou Městského zastupitelstva Žďáru nad Sázavou. Od roku 1998 je poslankyní Parlamentu České republiky, od roku 2002 je místopředsedkyní Poslanecké sněmovny. V roce 2002 byla zvolena místopředsedkyní ODS, zároveň pracovala jako stínová ministryně kultury. Do ODS vstoupila v roce 1992.

Zdroj: ODS.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video