Vedení Mírova zanedbalo ostrahu, tvrdí dozorci

Za útěkem dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, odsouzeného na doživotí, z nejtěžšího žaláře v zemi v Mírově na Šumpersku je zřejmě nejen lajdáctví dozorců, ale i chyby vedení věznice. Z dostupných informací vyplývá, že Kajínek nemusel během útěku překonávat vše, co mu mělo stát v cestě. "Neprotáhl se za hradbami dírou v plotě, jak se někde objevilo. V době, kdy utíkal, tam totiž žádný plot nebyl. Byly tam jen tyče - starý plot byl kvůli opravě stržen," tvrdí zaměstnanec Mírova, který si kvůli své pozici nepřál uvést jméno.

Padla hlava ředitele Mírova

Markíza tvrdí, že Kajínek je členem mezinárodního gangu

Podle toho muže bylo i pátrání po vězni  chaotičtější, než Vězeňská služba dosud přiznávala. "Desítky chlapů čekaly přes dvě hodiny na Mírově, než jim oficiálně řekli, co se stalo," uvedl pracovník věznice. "Když o půl jedenácté večer poslali pátrací skupinu do nedaleké chatové oblasti, kde se mohl Kajínek skrývat, ti lidé tam šli beze zbraní. Někteří neměli ani obušky. Policisté, kteří tam později přijeli, nevěřili vlastním očím," dodává.

Podle dozorce prý Kajínek ze své cely viděl nejen na místo, kde nebyl plot, ale dokonce i na strážní stanoviště. "Je tam špatné osvětlení, nedivím se, že se strážný netrefil, když po Kajínkovi vystřelil," prohlásil.

Odvolaný ředitel mírovské pevnosti Milan Kohoutek připouští, že bezpečnostní opatření na Mírově nebyla dokonalá. Podle něj to však není kvůli chybám v řízení věznice, ale nedostatkem peněz. "Od ledna platí nový zákon, který zpřísnil režim. Naše cely nebyly původně stavěny pro doživotní tresty. Vzhledem ke špatné finanční situaci nejsou prostředky na další bezpečnostní opatření, úpravy cel, oken či mříží," řekl odvolaný ředitel.

Řadoví dozorci z Mírova si stěžují i na malé platy. Zpravidla berou přes deset tisíc korun čistého měsíčně, ale nemají zaplacené desítky hodin přesčasů.

Pokud se chtějí zdokonalovat například v sebeobraně, speciální kursy za stovky korun týdně si musí platit z vlastní kapsy. "Třeba střelbu ze samopalu dozorci cvičí tak dvakrát do roka, vystřílí jen asi dvacet až třicet ran," upozorňuje pracovník věznice.
Zaměstnanci navíc tvrdí, že i z toho mála peněz, co mělo vedení věznice k dispozici, šla většina ne na bezpečnost, ale na humanizaci pobytu za mřížemi.

"Neobhajuji kluky, co měli hlídat Kajínka, ale je pravda, že kdyby se ředitel staral o to, o co má, a sehnal peníze na ostrahu, takový průšvih by asi nebyl možný. Jsme represivní složka, ale věznice na úkor dozorců nabrala civilní zaměstnance, psychology a speciální pedagogy. Z příkopů zmizeli psi a na hradbách mají někteří dozorci jen brokovnice, což je šoková zbraň. Mírov už nebyl kriminál pro zabijáky, ale mateřská školka," řekl s nadsázkou jeden z dozorců, který nepatří k lidem potrestaným kvůli útěku nebezpečného vězně.

Ředitelka Vězeňské služby Meclová slibuje, že se situace na Mírově brzy změní. V České televizi uvedla, že věznice  zpřísní režim doživotně odsouzených. "Budeme přijímat taková technická opatření, aby už zevnitř byly objekty pro obzvlášť nebezpečné pachatele nepřekonatelné," řekla.

Plánované úpravy by měly stát asi jeden milion korun.

Jiří Kájínek, vězeňské foto.


Nejlepší videa na Revue