Stranické funkce se vzdal například krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp.

Stranické funkce se vzdal například krajský náměstek pro dopravu Martin Sepp. | foto: MAFRA

Po ostudné prohře ve volbách se liberecké špičky ČSSD vzdaly funkcí

  • 10
Vedení sociálních demokratů v Libereckém kraji reaguje na drtivou prohru ve volbách. Předsednictvo ČSSD rezignovalo. Tři zvolení zastupitelé nabízí své mandáty jiným, pokud budou jejich osoby překážkou pro koaliční vyjednávání.

Tlustým písmem se podepsali pod ostudnou porážku ČSSD ve volbách. Krajský předsedy strany Robert Dušek ale Martinu Seppovi, Pavlovi Petráčkovi a Zdeňku Bursovi stáhl kalhoty, i když brod je ještě daleko.

Ve čtvrtek večer řekl ČTK, že se vzdají svých mandátů v novém krajském zastupitelstvu. Zapomněl ovšem dodat důležitou věc.

"Pan předseda špatně odprezentoval, co jsem oznámil," upozornil Petráček. "Řekl jsem, že mu dávám jakýsi bianco šek a mandát složím, pokud by bylo moje jméno bylo překážkou při sestavování krajské koalice. A nebo kdyby se ukázalo, že jsem neoprávněně bral odměny za práci v dozorčích radách krajských nemocnic." Petráčkovi kolegové mluvili podobně.

Ze stranických funkcí však odstoupili všichni tři. Spolu s nimi odešli také další krajští místopředsedové ČSSD - hejtman Stanislav Eichler, jeho náměstek Radek Cikl, primátorka Liberce Martina Rosenbergová a Sylva Moravcová. Dušek zůstane předsedou do ledna.

Sepp vykonával v uplynulých čtyřech letech funkci náměstka hejtmana pro dopravu, Bursa dělal radního pro ekonomiku a Petráček radního pro sociální věci. Vítězové krajských voleb, Starostové, jim vyčítali, že v rozporu se zákonem o střetu zájmů si sáhli pro odměny za působení v dozorčích radách krajských nemocnic a společnosti Silnice Libereckého kraje.

Na přední místa se dostal i obviněný

"Mimořádně nás překvapilo, když sociální demokracie dala na přední místa své kandidátky lidi, kteří si nechali protiprávně vyplácet odměny za práci v krajských společnostech," prohlásil lídr Starostů Martin Půta. "Zpráva, že by byli schopni vzdát se svých mandátů, však svědčí o sebereflexi, jež není v české politice běžná," dodal.

Starostové sociální demokraty dlouhodobě kritizovali, jak Liberecký kraj vedou. "Nyní se do jejich poslaneckého klubu dostali lidé, kteří jako krajští radní porušili zákon. A s nimi spolupracovat nemůžeme," konstatoval krátce po volbách Půta. Mluvil o Seppovi, Bursovi a Petráčkovi. Bursu navíc policie obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Duškovo vyjádření, že se Sepp, Bursa a Petráček vzdají křesel v krajském zastupitelstvu, mohou Starostové chápat jako výzvu ke koaličnímu jednání. Před čtyřmi dny dostali nabídku od komunistů, ať se spojí s nimi a se sociálními demokraty.

"Pro nás je však stále hlavním cílem koalice se Změnou a ODS," uvedl Půta. "Po odstoupení Seppa, Bursy a Petráčka z krajského zastupitelstva nevylučujeme ani jednání s ČSSD."

Pokud by se náměstek hejtmana a dva radní svých mandátů skutečně zřekli, v krajském zastupitelstvu by jejich křesla obsadili liberecká primátorka Martina Rosenbergová, radní pro zemědělství Jaroslav Podzimek a starosta Ralska Miroslav Králík.

Rosenbergovou však policie stíhá pro stejný skutek jako Bursu. Králík čelí v Ralsku mimo jiné kritice za soutěž na výstavbu parkoviště. Prošetřuje ji antimonopolní úřad. Opozice obviňuje Králíka z poškozování města.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video