Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vedení kostelecké radnice prověřilo fámy o úplatcích. Byly pravdivé

  • 1
Rychnovská policie odhalila korupci státních úředníků. V úterý přímo na úřadě zatkla vedoucího odboru dopravy Městského úřadu v Kostelci nad Orlicí Milana Furdu a obvinila ho z přijímání úplatků. Údajně šlo o sto a tisícikoruny.

"Předpokládáme, že ho obviníme ještě z dalších trestných činů," řekl šéf kriminalistů policie v Rychnově Zdeněk Hlaváček. Dodal, že Furda se zatím nepřiznal, ale že policie má důkazy ke dvěma desítkám případů.

Na podezření upozornila policii sama radnice

"V květnu loňského roku se začaly šířit po Kostelci fámy a stížnosti, které hovořily o tom, že se na našem odboru dopravy dějí nějaké nepravosti a že jde možná i o korupci. Chtěli jsme fámy jednoznačně vyvrátit, a obrátili jsme se proto na policii o vyšetření. Bohužel, opak byl pravdou," řekla starostka Kostelce nad Orlicí Ivana Červinková.

Policie případ vyšetřovala tajně několik měsíců, než úředníka zatkla."Víme zatím o dvaceti případech, kdy obviněný nabízel za úplatu služby pro motoristy, kteří chtěli zaregistrovat vůz ze zahraničí, nebo přímo při prodeji a koupi auta v tuzemsku. Nešlo o nijak horentní částky, jednalo se o stovky a tisícovky, ale nebezpečnost činnosti je spíš v tom, že jde o soustavné a dlouhodobé páchání trestné činnosti," konstatoval Hlaváček. Policie uvedla, že možná obviní další úředníky či lidi, kteří úplatky předávali.

Sedmačtyřicetiletý Furda pracoval do roku 2004 jako řadový policista. Poté nastoupil na městský úřad jako technik a po výběrovém řízení se stal vedoucím odboru. Vysokou školu dokončil v červnu 2008.

Policie před rokem a půl vyšetřovala korupci i na rychnovské radnici. Případem se nakonec zabýval i soud. Tehdejší vedoucí odboru dopravy rychnovské radnice Karel Ledvina a jeho dva podřízení Petr Slezák a Marián Habány podle obžaloby dali řidičům nižší tresty za řízení v opilosti, překročení rychlosti a dopravní nehodu. Ledvina prý navíc od jednoho z provinilců přijal za udělení nižšího trestu úplatek.

Ledvinu vloni v lednu královéhradecký krajský soud pravomocně potrestal za trojnásobné zneužití pravomoci a přijímání úplatku pokutou ve výši sto tisíc korun. Soud navíc Ledvinovi zakázal pět let pracovat v rozhodovacích funkcích ve veřejné správě.

Obžalovaný Slezák dostal trest odnětí svobody na deset měsíců s podmínkou na jeden rok a také jemu soud zakázal na dva roky činnost v rozhodovacích funkcích ve veřejné správě. Třetí z obžalovaných Marián Habány dostal půlroční trest vězení s podmínkou na jeden rok.

Na korupci na rychnovské radnici by se zřejmě vůbec nepřišlo, nebýt vyšetřování rozsáhlých podvodů při dovozu ojetých aut ze zahraničí. Policisté dali do kanceláře vedoucího odboru dopravy a jeho podřízeného odposlouchávací zařízení, aby mohli sledovat podezřelého. Nejenže zjistili, co potřebovali, ale také slyšeli, jak se někteří úředníci domlouvají na vyměření mírnějších trestů.

Mezi tehdy zvýhodněnými řidiči byl i majitel rychnovského zámku Jan Kolowrat Krakowský, kterého policie přistihla, když řídil opilý. Po intervenci tehdejšího zástupce rychnovského okresního policejního ředitele Pavla Flossmanna dostal pokutu patnáct tisíc korun a trest zákazu řízení automobilu na dva měsíce. Fakticky ani nemusel odevzdat řidičský průkaz.  - čtěte Policista se snažil zahladit nehodu šlechtice

Bývalého policistu soud již dříve potrestal šesti měsíci vězení s podmíněným odkladem na rok a půl. Trest dnes potvrdil i Nejvyšší soud v Brně. Podle soudů se Flossmann provinil tím, že navedl úředníky ke zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Za podvody s dováženými ojetými auty byl obviněn dovozce ze Solnice na Rychnovsku. Podle kriminalistů falšoval údaje o stáří vozů či o počtu najetých kilometrů.

,

Video