Sociální demokraté podpoří vládu Jiřího Rusnoka. Přišel s tím překvapivě...

Sociální demokraté podpoří vládu Jiřího Rusnoka. Přišel s tím překvapivě nakonec sám předseda Bohuslav Sobotka, který byl dosud proti vládě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Sobotka otočil, Rusnoka podpoří i ČSSD. Hlasy i tak vládě chybí

  • 1700
Sociální demokraté podpoří vládu Jiřího Rusnoka. Přišel s tím překvapivě nakonec sám předseda Bohuslav Sobotka, který byl dosud proti vládě. Ve straně měl ale většinu provládní postoj prvního místopředsedy Michala Haška. Rusnoka podpoří i komunisté a Věcí veřejné. Na získání důvěry Sněmovny ale ani tak Rusnok dost hlasů nemá.

"Ustoupil jsem ze svého vyhraněného stanoviska," přiznal Sobotka. Jako protihodnotu vidí to, že prosadil, aby ČSSD usilovala o změnu prezidentských pravomocí. Pokud Rusnokova vláda nezíská důvěru, bude chtít Sobotka o dalším postupu jednat s prezidentem Milošem Zemanem.

Pravice bude jednotně proti

Strany ODS, TOP 09 a LIDEM ve středu jednotně odmítnou vyslovit důvěru vládě Jiřího Rusnoka. Po společném jednání bývalé vládní koalice to novinářům řekla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Trojice stran podle ní stále disponuje 101 hlasy pro vytvoření vlastní vlády, v jejímž čele by stanula právě Němcová.

Prezidenta Miloše Zemana chtějí na středeční schůzi Sněmovny vyzvat, aby šéfku dolní komory Parlamentu pověřil sestavením vlády, která by měla důvěru.

Zdroj: ČTK

Sobotka má iniciovat jednání parlamentních stran kvůli změnám Ústavy. Mají se zpřesnit pravomoci jednotlivých ústavních institucí, včetně prezidenta, aby se Česká republika neposouvala k poloprezidentskému systému. "Je to kompromis, který sjednotil sociální demokracii," hájí změnu postoje k Rusnokově vládě Sobotka. Členové vedení ČSSD se shodli, že podpora Rusnokovy vlády je cestou k předčasným volbám a proti návratu pravicové koalice. To je názor, který ve straně původně prosazoval Hašek.

Sobotka zato původně avizoval, že bude chtít, aby poslanci ČSSD odešli ze sálu. Mezi voliči sociální demokracie ale výrazně převažuje názor, že by Rusnok měl projít. V průzkumu STEM/MARK pro Českou televizi se k tomu přiklonilo 95 procent voličů ČSSD. "K demokracii patří také respekt k názoru voličů a občanů," poukázal Sobotka na to, že se členové a voliči strany hlásí k tomu, že by měla Rusnokova vláda získat důvěru.

Rusnokovi může ČSSD ve středu dát 54 hlasů, dalších 11 hlasů mu slíbily Věci veřejné. Dostane i 26 hlasů od komunistů, jak po jednání s Rusnokem potvrdil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Jednání jsme sledovali on-line

"My jsme vycházeli z analýzy programového prohlášení Rusnokovy vlády, vycházeli jsme z toho, že pro nás jsou podstatné předčasné volby a že je lepší, aby Českou republiku k předčasným volbám vedla tato vláda než kterákoli jiná," prohlásil Filip.

Proti vládě je 103 poslanců, což by znamenalo porážku Rusnoka

Proti vládě je ale 103 poslanců - bývalá koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, plus nezařazení Michal Doktor, Jiří Paroubek a Petr Benda. Šance Rusnoka, že důvěru ve středu získá, není tedy velká. Výsledek souboje v ČSSD ale znamená oslabení současného předsedy Sobotky a posílení "zemanovců" v čele s jihomoravským hejtmanem Haškem.

"Hlasování ČSSD pro důvěru vládě Jiřího Rusnoka neznamená podporu krokům, které by do budoucna oslabovaly parlamentní systém vlády v zemi a vedly k zavedení prezidentského systému," uvádí se v usnesení, které přijala sociální demokracie.

Rusnok přesvědčuje poslance

"ČSSD nadále zůstává opoziční stranou a bude podporovat pouze takové kroky vlády, které budou ve prospěch občanů a v souladu s programem ČSSD. Vládu Jiřího Rusnoka považuje ČSSD za vládu přechodnou, která by měla překlenout období do předčasných voleb a řešit pouze neodkladné kroky, týkající se správy země," uvedl Sobotka.

Sociální demokraté se také ještě v tomto volebním období pokusí upravit pravomoci hlavy státu. A o jaké změny ústavy má jít? Například o stanovení lhůt pro jednotlivé pokusy o sestavení vlády, zpřesnění postupu prezidenta při jmenování vlády po volbách a jmenování členů bankovní rady ČNB v součinnosti alespoň dvou ústavních institucí. "Předsednictvo ČSSD doporučuje poslancům prosadit potřebné ústavní změny ještě v tomto volebním období," píše se ve schváleném usnesení ČSSD. V pondělí večer si poslanecký klub strany odhlasoval, že všichni jeho členové budou závazně hlasovat pro Rusnokovu vládu.

Pokud bude existovat reálná možnost získat hlasy pro rozpuštění Sněmovny, mají to podle návrhu grémia ČSSD poslanci navrhnout, aby volby byly ještě do konce letošního roku. Předseda strany Sobotka má iniciovat jednání všech parlamentních stran o možnosti předčasných voleb.

Strany bývalé koalice se shodly, že budou proti Rusnokovi

Strany bývalé vládní koalice ale usilují o to, aby sestavily vládu samy a dokud bude existovat "stojednička" jejích hlasů, nehodlají Sněmovnu rozpouštět. Už dopoledne se na tom shodli poslanci TOP 09, kteří pro Rusnokovu vládu ruku nezvednou. Odpoledne se na tom domluvila i ODS.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zároveň prohlásil, že pokud Rusnokova vláda ve středu nedostane důvěru, představí bývalá koalice svůj kabinet, který se bude opírat o většinu ve Sněmovně. Pokud by Rusnokův kabinet důvěru přece jen dostal, byl by i Schwarzenberg pro předčasné volby. To se ale nyní vzhledem k rozložení hlasů ve Sněmovně, nezdá reálné. Hlasy od ČSSD a od VV nemohou změnit to, že jich Rusnok stále nemá dost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video