Experiment Queenslandské univerzity v australském Brisbane s odkapávající smůlou

Experiment Queenslandské univerzity v australském Brisbane s odkapávající smůlou | foto: The University Of Queensland

Vědecký pokus se smůlou trvá už 85 let, osm kapek ale nikdo neviděl

  • 83
Experiment Queenslandské univerzity v australském Brisbane s odkapávající smůlou je asi nejdelší a nejnudnější vědecký pokus na světě. Fyzik Thomas Parnell se v roce 1927 rozhodl, že dokáže viskozitu pryskyřice při pokojové teplotě. Od té doby z pokusného trychtýře naplněného mízou ukanulo osm kapek. Ke vší smůle to nikdy nikdo neviděl.

Na dnešní dobu poněkud zdlouhavý experiment zahájil před 85 lety Parnell tím, že do trychtýře, zespodu uzavřeného, nalil horkou pryskyřici. Po třech letech výtokovou rourku otevřel, aby studentům ukázal, jak je míza vazká. A skutečně, po dalších osmi letech - tedy v roce 1938 - se z ní oddělila první kapka.

Od té doby se tato akční podívaná opakovala ještě sedmkrát. Experiment však celou dobu provázela smůla. V momentech ukápnutí totiž u kádinky zrovna nikdo nebyl a tak na vlastní oči ještě nikdo dosavadních osm vrcholů experimentu neviděl.

Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že před lety byla k nálevce nainstalována webová kamera (podívat se můžete zde). Jenže ta zrovna při poslední kapce v roce 2000 nefungovala.

A tak nezbývá než doufat, že příští kapka už zvídavým očím příznivců vědy neunikne. Průběh pokusu prý mohou sledovat nepřetržitě na internetu, ale ve čtvrtek služba nebyla dostupná.

John Mainstone, který na projekt nyní dohlíží, očekává další odkápnutí už příští rok. Pro ty, kteří napínavý moment opět prošvihnou, má Mainstone útěchu. V nálevce je prý dost smůly nejmíň na dalších 100 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video