Vědci zřejmě objevili zdroj neznámé nákazy

  • 11
Vědci v Hongkongu odhalili původce nové nemoci plic. Chorobu má podle nich na svědomí virus ze skupiny paramyxoviridae, který je zodpovědný mimo jiné i za příušnice a spalničky. "Použili jsme elektronický mikroskop a našli jsme virus ve vzorcích od pacientů," řekl mikrobiolog John Tam z univerzity v Hongkongu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ale zdůrazňuje, že je zapotřebí další výzkum, než bude možné dělat závěry.

"Jde o pouhé dva vzorky a nikde jinde to nebylo potvrzeno," komentoval tvrzení hongkongských lékařů představitel WHO David Heymann.

"Způsobuje-li tento virus nákazu našich pacientů atypickým zápalem plic, tak je léčba, kterou jsme zvolili, správná," uvedl Tamův kolega Joseph Sung.

Nemoc se stále šíří
Nový druh zápalu plic, zvaný jako těžký akutní syndrom dýchacích cest (SARS), se stále šíří. Podezření na první případy choroby, která již zasáhla Asii, Severní Ameriku a Evropu, hlásí například i Japonsko a Rumunsko.

"Bylo nám sděleno, že u tří osob je podezření, že se nakazily SARS," řekl představitel japonského ministerstva zdravotnictví. Podrobnosti neuvedl.

V Rumunsku SARS podle nemocničních zdrojů postihl ženu, která se před týdnem vrátila z Číny.

Jak se nemoc projevuje

- teplota přes 38° C,
- jeden nebo více dýchacích příznaků: kašel, dechová nedostatečnost, ztížené dýchání
- může se vyskytnout i bolest hlavy, svalová ztuhlost, ztráta chuti k jídlu, neklid, zmatenost, vyrážka nebo průjem

Zprávy o prvních dvou případech neobvyklého zápalu plic přicházejí i z hlavního města Číny Pekingu. Zatím ale není jasné, zda jde opravdu o SARS.

"Tito pacienti mají horečku a potíže s dýcháním. Od personálu na oddělení nemocí dýchacích cest požadujeme, aby na sobě měl současně dvě roušky a vyměňoval si je každé čtyři hodiny," řekl lékař z pekingské Lidové nemocnice.

Na SARS zemřelo už nejméně deset lidí. Zatím poslední obětí, je lékař Jean-Paul Derosier. Tento francouzský anesteziolog byl prvním zaznamenaným případem ve Vietnamu.

Hongkongské úřady oznámily, že počet nakažených opět stoupl, na 145, od úterka tedy přibylo 32 nových případů.

Nemoc se projevuje podobně jako chřipka: nemocný má vysokou horečku, bolesti hlavy a v krku a kašel. Později se objevují problémy s dýcháním, které mohou být smrtelné. Nemoc se přenáší pouze při velmi blízkém kontaktu s nakaženým. Inkubační doba se pohybuje mezi třemi a sedmi dny.

Kde se nemoc vzala
Poprvé se asi před týdnem nakazili čtyři zdravotníci hanojské nemocnice a první obětí byl čínsko-americký obchodník, který se nakazil v Hanoji a zemřel v Hongkongu, odkud se choroba zřejmě rozšířila.

Podle zatím nepotvrzené hypotézy nemoc pochází z jihočínské provincie Kuang-tung, kde od loňského listopadu zemřelo na netypickou formu pneumonie pět lidí a na 300 jich onemocnělo.

V Česku je zatím klid

V Česku se zatím žádný případ nového zápalu plic neobjevil. Pravděpodobně je ale jen otázkou času, kdy se do země nákaza dostane. Země už zavedla ochranná opatření. Více ZDE.

Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu upozornila, že v zemi je stále chřipková epidemie a mnoho lidí trpí podobnými příznaky, jakými se projevuje i SARS - mají horečku, kašel, bolí je hlava.

U nemoci SARS je však nutná logická souvislost. "Je nutné, aby pacient buď pobýval v jihovýchodní Asii, nebo se setkal s někým, kdo prokazatelně to onemocnění měl," zdůraznila Havlíčková.

Zároveň upozornila, že ne každý musí přiletět letadlem. Může tedy nastat situace, kdy se onemocnění nezachytí již na hranicích, ale až později u praktického lékaře. "Dotyčný lékař by kontaktoval epidemiologickou službu. Snažili by se pacienta izolovat, transportovat na přiměřené infekční pracoviště a zajistit laboratorní vyšetření," vysvětlila Havlíčková, co by pravděpodobně následovalo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video