Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vědci zřejmě našli gen inteligence

- Nekonečné jsou vědecké spory o tom, jaká část lidské inteligence je dána podmínkami života, a jakou část lidé prostě zdědí a nic s tím nenadělají. Dědičnost je zakotvena v lidských genech. Jestliže je tedy inteligence vrozená, musí pro ni existovat nějaký gen, který je možné najít, usoudil Robert Plomin, uznávaný americký genetik, který však pracuje v Británii, v Psychiatrickém institutu v Londýně. A dal se s týmem vědců do hledání.
Podle odhadů je soubor všech dědičných informací o člověku uložen ve zhruba sto tisících genech. Špičkové laboratorní metody dnes umožňují, aby vědci nacházeli nové geny jako na běžícím pásu. Méně často však dokážou také určit, k čemu nově objevený gen v lidském organismu slouží.

POROVNÁNÍ DNA
Plominův tým využil metod, které ještě přednedávnem byly neznámé a technicky neproveditelné. Pro svou studii si výzkumníci našli padesát dětí, jež v testech vykazovaly extrémně vysokou inteligenci. Děti byly vybrány díky svým velmi dobrým výsledkům v matematice. Jejich inteligenční kvocient (dosti sporná, leč vcelku uznávaná míra inteligence) dosahoval výše 160 či více bodů (průměr je 100).
Poté vědci porovnali alespoň malou, technicky zvládnutelnou část DNA (dezoxyribonukleové kyseliny nesoucí dědičné vlastnosti) těchto dětí s DNA zcela běžných chlapců a děvčat. Při vyhodnocování výsledků si pak všimli, že určitá varianta jednoho genu je dvakrát častější u dětí s velmi vysokou inteligencí než u ostatních. Vyvodili z toho tedy hypotézu, že právě tento gen je spojený s přenosem vysoké inteligence.
Nyní je na dalších výzkumech, aby hypotézu potvrdily, případně vyvrátily.

JEDEN GEN NESTAČÍ
Nalezený gen však rozhodně nemůže odpovídat za celou lidskou inteligenci. I mezi zkoumanými padesáti nesmírně inteligentními dětmi pouze polovina měla tu variantu genu, kterou Plomin a jeho lidé spojují s vysokou inteligencí. Druhá půlka dětí tedy byla chytrá i bez ní.
Matematickými metodami se dá vyvodit, že nalezený gen může ovlivnit jen asi čtyři body inteligenčního kvocientu jednotlivce. Převážná většina inteligence tedy pochází odjinud. Vědci se domnívají, že může existovat kolem pěti desítek, ne-li více, dosud neznámých genů, které nějakým způsobem ovlivňují přenos inteligence. I vysoce inteligentní člověk přitom vůbec nemusí mít všechny, ale jen některé z nich.
Objev jednoho z mnoha genů ovlivňujících lidskou inteligenci ještě nemá žádný přímý praktický dopad. Výzkumníci dosud nedokázali popsat, jak přesně tento gen funguje a zda se dá nějak ovlivnit. Zatím je o něm známo jenom to, že sám bezprostředně neovlivňuje tvorbu žádného proteinu, který by měl v organismu nějakou roli. Není tedy vůbec jasné, jak tento gen vlastně předává své poselství dál.

ZAČÁTEK OBÁVANÉ CESTY?
"Pokud se prokáže, že tím začíná zjišťování dalších genů, jež ovlivňují inteligenci, bude mít Plominův objev obrovský význam," domnívá se psycholog Nathan Brody z americké Wesleyanovy univerzity.
Větší znalost těchto genů by vědcům umožnila dozvědět se více o kořenech inteligence. Možná by umožnila léčit některé choroby podrývající mozkovou činnost, jako třeba Alzheimerovu nemoc.
Spornější už je, zda by poznání nových genů mohlo přispět k nalezení bezpečné a společensky přijatelné metody umělého zvyšování inteligence.
Skutečně strašlivá je ale představa, že by nějaký genový test lidi mechanicky dělil na ty "slibné" a "méně slibné", a podle toho byl nalinkován jejich další život a možnost společenského uplatnění.
John Kihlstrom, psycholog z Kalifornské univerzity v Berkeley, připouští, že má už nyní určité obavy: "Troufnu si předpovídat, že během pár měsíců začnou některá genetická střediska za peníze nabízet rodičům testy na zjištění tohoto genu."

DĚDIČNOST NENÍ VŠECHNO
Plomin a jeho kolegové připouštějí, že jejich objev se dá zneužít třeba pro diskriminační genové testování. "Nové objevy vytvářejí nové problémy. Přesto by bylo chybné a přitom zcela marné snažit se problémům vyhnout tím, že bychom nové poznatky odmítali," napsali autoři ve své odborné zprávě.
Tentýž názor vlastně přes své pochybnosti zastává i zmiňovaný John Kihlstrom - je totiž současně také šéfredaktorem odborného časopisu Psychological Science, který Plominovy výsledky jako první publikoval.
Zatím se však stejně nezdá, že by inteligence byla vysvětlitelná pouze geneticky. Už předchozí výzkumy mezi vysoce inteligentními lidmi totiž ukázaly, že jejich inteligence se dá vysvětlit dědičností jen asi u poloviny z nich, připomíná list New York Times. Ostatní lidé tedy přišli ke své inteligenci jinak - zřejmě výchovou, vzděláváním a dalšími životními vlivy.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...