Některé druhy života na Marsu možná zničily americké sondy.

Některé druhy života na Marsu možná zničily americké sondy. | foto: NASA, ESA, The Hubble Heritage Team

Vědci zničili důkazy života na Marsu, tvrdí geolog

  • 26
Američtí vědci měli prý už před třiceti lety důkazy o životě na Marsu. Nevhodnými metodami je ale v laboratoři nevědomky zničili. Takový je názor několika odborníků v čele s profesorem geologie Dirkem Schulze-Makuchem.

Svou teorii zveřejnil na víkendovém setkání Americké astronomické společnosti v Seattleu. Podle Schulze-Makucha sondy Viking, které NASA vypustila v letech 1976 a 1977, hledaly na Marsu špatný druh života.

"V získaném materiálu nebyly rozpoznány cizí mikroorganismy," píše profesor ve své zprávě zveřejněné na kongresu.

Vědci NASA se totiž zaměřili na hledání buněk srovnatelných s těmi pozemskými. Hledali stopy slané vody, která je vnitřní tekutinou našich lidských schránek. A nic takového na rudé planetě opravdu nenašli.

Vědci se shodují
Výzkumy materiálu přivezeném sondami Viking v polovině sedmdesátých let nemohly zaregistrovat život na bázi peroxidu vodíků, neboť zkoumaly jiné sloučeniny. Naopak mohly organismy zničit přehříváním a zkoumáním ve slané vodě.

Sloučenina vody a peroxidu vodíků, jež by měla být podle Schulze-Makucha základní složkou neobjevených organismů, zůstává tekutá i při velmi nízkých teplotách. Těm je Mars vystavován.

"Problém je v tom, že tehdy nebyly k dispozici žádné informace o prostředí na Marsu," řekl Schulze-Makuch podle CNN. On sám prý nemůže dokázat, že na planetě je život.

Ale podle toho, jaké je na rudé planetě prostředí a podle pravidel evoluce, "dává tamější život smysl".

Ostatní moc nevěří
Výzkum Schulze-Makucha se shoduje s výsledky práce americké Národní výzkumné rady. Podle jejich kritiků je však problém v tom, že "výzkumníci mohou najít vždy jen to, co hledají".

Podle zpravodajství CNN se NASA textem i přesto zabývá a je možné, že další sonda, která se na Mars vydá, bude hledat jiný druh marťanského života než doposud.

Nová mise na Mars pojmenována Phoenix by měla vyletět letos v létě. NASA však vědce žádá, aby přišli s výzkumnou metodou postavenou na už existujících vědeckých instrumentech.

"Logická shoda je sice pěkná věc, ale není to dost pádný důvod pro nový výzkum," vysvětlil badatel mise Phoenix Chris McKay.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video