Současná epidemie tasemnice může mít paradoxně i pozitivní účinky. Vědci by rádi prozkoumali její uplatnění při léčbě vážných chorob. (Ilustrační foto)

Současná epidemie tasemnice může mít paradoxně i pozitivní účinky. Vědci by rádi prozkoumali její uplatnění při léčbě vážných chorob. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Jedni se tasemnice zbavují, vědec si ji pěstuje ve svém vlastním těle

  • 9
Raritní epidemie tasemnice na Opavsku přináší potíže pacientům i expertům, kteří hledají zdroj nákazy lidí i skotu. Společnosti však může prospět. Čím? Odborníci se zajímají o nové metody odhalování nákazy u zvířat, bedlivěji dohlížejí na hovězí maso na jatkách a zvažují i výzkum využití červů v léčbě vážných nemocí.

Důvody, proč je o epidemii velký zájem, jsou nasnadě. "V minulých letech byli lidé s tasemnicí výjimkou. V kraji byl průměrně jeden, v zemi šest ročně," připomíná vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Irena Martinková. "Teď už je nákaza tasemnicí bezbrannou prokázaná u 24 lidí z Opavska, kteří v prosinci jedli syrové hovězí maso. A může jich být ještě víc," dodává.

Výskyt parazita a pátrání po zdrojích nákazy zaměstnává už od začátku dubna hygieniky, pracovníky Státní veterinární správy i badatele z výzkumných ústavů.

Například Břetislav Koudela, ředitel Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně, zprostředkoval vyšetření 1 123 vzorků krve českého skotu ve Švýcarsku.

"Tamní odborníci vyvinuli novou metodu zjišťování protilátek proti boubelům tasemnice. A jelikož máme dobré kontakty a epidemie je zajímá z odborného hlediska, udělali testy zdarma," říká.

Expert si do těla "nasadil" hned dva druhy tasemnice

Pro dalšího vědce, ředitele Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích Julia Lukeše, se tasemnice dokonce stala na čas podle jeho kolegů "věrnou kamarádkou". Kvůli výzkumu si ji totiž v těle už několik měsíců cíleně pěstuje. Ústav potřebuje ke zkoumání její vajíčka.

"Spíš žertem jsem zmínil, že potřebujeme dobrovolného hostitele. Kolega Lukeš neváhal a snědl tři larvy tasemnice zvané škulovec. Testy ukázaly, že má v sobě nejen škulovce, ale i tasemnici z Číny," vysvětluje českobudějovický parazitolog Tomáš Scholz.

Ačkoli s opavskou epidemií tasemnice bezbranné výzkum Akademie věd přímo nesouvisí, možná brzy bude. Čeští vědci by totiž po vzoru svých německých a amerických kolegů rádi zkoumali využití červů při léčbě vážných nemocí.

"Zahraniční zkušenosti ukazují, že vajíčka tenkohlavce prasečího použitá za přesně stanovených podmínek lidskému organismu neškodí, ale naopak účinně pomáhají v léčbě zánětlivých onemocnění střev, především Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy, ale také autismu a roztroušené sklerózy. Problém je, že zatím jsme u nás nenašli lékaře ochotné se na výzkumu podílet," posteskl si Tomáš Scholz.

Primáře opavského infekčního oddělení Petra Kümpela, který úspěšně léčí pacienty s tasemnicí bezbrannou, tyto informace velmi zaujaly. A spolupráci se nebrání. Klinický výzkum sice podle něj není jednoduchá záležitost, ale pokud by nemocnice dostala seriózní podklady, nevylučuje, že by do toho společně s kolegy gastroenterology šel.

"Na infekční oddělení přicházejí často pacienti s úpornými průjmy. Průměrně jednou měsíčně diagnostikujeme ulcerózní kolitidu. Naposledy u mladé ženy po porodu. Jde o vážné onemocnění, u kterého hrozí operativní odstranění části tlustého střeva," uvedl Kümpel důvody, proč by mohl být výzkum přínosem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video