Přísloví je nepravdivé, ale větším tlakem nože si pojistíte štěstí. Ilustrační foto.

Přísloví je nepravdivé, ale větším tlakem nože si pojistíte štěstí. Ilustrační foto. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Vědci zjistili, jak ovlivnit pád chleba s máslem

  • 38
Autoři Murphyho zákonů se možná budou muset obejít bez jednoho z nejproslulejších pravidel. Američtí vědci objevili způsob, jak zajistit, aby chléb padal na zem nenamazanou stranou. Stačí tlačit při mazání víc na nůž, radí.

Adam Savage a Jamie Hyneman svůj experiment předvedli v televizní show Mythbusters (Bořiči mýtů) na americké Discovery Channel. Pro milovníky zákonů schválnosti skončil zklamáním.

Nejprve vědci zkoušeli, jestli tousty ze stolu skutečně padají na zem častěji namazanou stranou. Pokus provedli přísně vědecky: použili statistický kontrolní vzorek, toasty shazoval speciální přístroj a teplotu každého z nich měřil teploměr.

Výsledek? Špatnou stranou padá na zem přesně polovina toastů. Přísloví tedy není pravdivé.

Pak vědci dali Murphyho zákonu ještě jednu šanci. Nikde totiž není řečeno, že chléb padá na zem špatnou stranou zrovna ze stolu. Pustili tedy postupně 48 toastů z druhého patra.

Překvapení bylo ještě větší. Suché krajíce padaly na zem zcela náhodně. Namazané toasty ale častěji (60 procent pokusů) končili správnou, tedy namazanou stranou nahoru.

Vědci nabízí vysvětlení. Tlak nože prohne krajíc do konvexního tvaru, připomíná pak mělký talíř. "Je to jako když list padá ze stromu. Vždy bude mít tendenci přistát vyhnutými částmi nahoru," vysvětlují vědci.

"Chcete-li mít jistotu, že váš chleba bude padat na zem správnou, nenamazanou stranou, tlačte co nejvíc na nůž. Čím víc bude krajíc vyboulený, tím spíše budete mít štěstí," poradili vědci s nadsázkou divákům.


Video