Předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše trápí avizované snížení dotací jeho ústavu. „Budeme propouštět, přijdeme o kvalitní lidi,“ obává se.

Předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše trápí avizované snížení dotací jeho ústavu. „Budeme propouštět, přijdeme o kvalitní lidi,“ obává se. | foto: ČTK

Vědci z Akademie hrozí pouličními protesty kvůli škrtnuté miliardě

  • 163
Nelibost vědců nad peněžními škrty se stupňuje. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš na mimořádném zasedání akademického sněmu řekl, že v úvahu připadají i veřejné protesty. Akademie věd má během příštích tří let přijít téměř o polovinu peněz.

Téma financí pro Akademii věd je horký brambor, politické strany se totiž zaklínají tím, že vědu a výzkum zařadí mezi své povolební priority. Jenže je hospodářská krize a místo ODS nebo ČSSD rozhoduje úřednický kabinet.

A z laboratoří stále hlasitěji znějí slova o katastrofě a likvidaci české vědy.

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš je sám připraven účastnit se případných veřejných protestů proti krácení dotací Akademii - pokud politici nevyslyší "logické a přesvědčivé argumenty Akademie". Tím by podle něj vědci vůbec upozornili na existenci Akademie. "Myslím, že to někteří zapomněli," posteskl si Drahoš.

"Bavíme se v případě Akademie věd o částce, která odpovídá několika málo kilometrům dálnice," poznamenal Drahoš k sumě, o níž se v případě vědy hraje. Podle rozhodnutí vlády bude mít akademie příští rok dotaci ze státního rozpočtu o miliardu nižší a do roku 2012 má nynější zhruba pětimiliardový přísun financí z rozpočtu klesnout na polovinu.

Kopicová: Miliarda by vám měla stačit

Uklidnit sněmující vědce se snažila ministryně školství Miroslava Kopicová. Řekla, že se vlastně nic dramatického neděje a že by si měla Akademie se snížením rozpočtu na příští rok o 1,03 miliardy korun poradit. Navrhla, že vláda by mohla pomoci čerpáním peněz z evropských fondů, pokud by vědcům miliarda nestačila.

Drahoš ale soudí, že to nebude možné, protože EU bude na své prostředky opatrná. Varoval, že v příštím roce bude třeba propustit tisíce vědeckých pracovníků. "Budeme-li redukovat, budeme snižovat i schopnost ústavů Akademie věd získat peníze z grantových prostředků, protože budou chybět kvalitní lidí," uvedl.

Na premiéra Jana Fischera se kvůli chystané redukci dotací nedávno obrátil třeba i předseda Rady vědeckých společností ČR Ivo Hána.

"Během dvou až tří let hrozí výrazné zpomalení vědeckých aktivit a následné ještě větší zaostávání České republiky za vyspělými státy ve světě. To by mohlo vyústit v nenávratné poškození vědecké práce u nás. Týká se to nejen vysokých škol, ale zejména Akademie věd kvůli uvažovanému prudkému snižování jejího rozpočtu v letech 2010 až 2012, což by ve svých důsledcích mohlo vést k praktické likvidaci Akademie věd ČR," napsal Hána v otevřeném dopisu premiérovi.

RADA VĚDECKÝCH SPOLEČNOSTÍ

Rada koordinuje 72 vědeckých společností z přírodovědných, lékařských, společenskovědních a technických oborů, dohromady mají zhruba 34 000 členů.

Riziko úbytku prostředků pro Akademii věd se objevilo jako nechtěný efekt reformy výzkumu, kterou připravila ještě vláda Mirka Topolánka. Instituce mají získávat peníze podle toho, co například publikují nebo jaké patenty si zaregistrují. Systém má nahradit současný model, fungující na bázi výzkumných záměrů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video