voda - ilustrační foto

voda - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vědci vyvinuli unikátní metodu čištění vody, používá nanočástice

  • 6
Světový unikát testují v těchto dnech vědci na olomoucké Univerzitě Palackého. Je jím čistička odpadních vod, která využívá nanotechnologie. Díky převratné metodě je možné z vody odstranit i takové toxické látky, které se dosud tradičními metodami nedařilo odbourat.

Moderní zařízení, jehož „pohonem“ jsou nanočástice železa, zkompletovaly v olomouckém Vědeckotechnickém parku dva výzkumné týmy vedené Radkem Zbořilem z Centra výzkumu nanomateriálů UP a Olegem Lysytchukem ze společnosti H+A Eco CZ. Vývoj nové patentované technologie trval zhruba pět let.

"Zařízení je s ohledem na malé rozměry a vysokou účinnost univerzálně použitelné v jakékoliv etapě čistícího procesu v závislosti na typu a koncentraci kontaminujících látek. Princip technologie je založen na kontaktu znečištěné vody a nanočástic železa o rozměru 40 až 100 nanometrů ve speciálním reaktoru,“ popsal Zbořil.

Na rozdíl od konkurenčních světových firem má podle jeho slov český výrobce zabezpečenou takřka neomezenou dodávku materiálu, který umožňuje odstranění obrovské škály organických i anorganických látek z vody. "Máme obrovskou výhodu, neboť naši konkurenti neumí nanoželezo vyrábět ve velkém množství, které je pro průmyslové aplikace potřebné,“ upřesnil výzkumník.

Prototyp unikátního zařízení, které je chráněno řadou patentů, je k dispozici ve Vědeckotechnickém parku UP v Olomouci, kde si firma H+A Eco CZ pronajala prostory. "O naše zařízení už projevilo zájem několik zákazníků, s nimiž vedeme intenzivní jednání o nasazení nové technologie,“ upřesnil jednatel společnosti Jaroslav Hégr.

Nová technologie má kromě nižší pořizovací ceny a menších nákladů na provoz ještě řadu dalších předností. "Největším lákadlem pro uživatele je rozměr zařízení. Díky tomu, že nepotřebuje velké nádrže na usazeniny, na jaké jsme zvyklí u klasických čistíren odpadních vod, se vejde do několika metrů čtverečních,“ vysvětlil Hégr.

Nezanedbatelnou výhodou technologie je podle Hégra také to, že odpadním produktem transformace nanoželeza je netoxický oxid železnatoželezitý. Ten lze díky specifickým magnetickým vlastnostem snadno oddělit a použít pro další recyklaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video