Vědci vysvětlili chorobné stárnutí

  • 3
Britští vědci rozluštili záhadu předčasného stárnutí, způsobeného nemocí progeria. Ta postihuje jednoho člověka ze čtyř milionů. Projevuje se trpasličím vzrůstem, plešatostí a zestárlou pokožkou. Nemocní umírají ve věku kolem třinácti let na srdeční záchvaty či mrtvici.

Francouzští a američtí vědci už loni zjistili, že progerii způsobuje zmutovaný gen Lamin A.

Mechanismus tohoto procesu nyní rozluštili britští badatelé z Brunel University u Londýna. Podle nich by objev mohl pomoci při léčení obvyklých nemocí spojených se stářím, jako jsou infarkty nebo mrtvičné záchvaty.

Jak vysvětlují lékaři Kill a Bridger v odborném časopisu Experimental Gerontology, za normálních podmínek se dělením nahrazují opotřebované nebo poškozené buňky. Jak člověk stárne, buňky ztrácejí schopnost množení.

Zmutovaná forma genu Lamin A způsobuje, že se buňky dělí rychleji a umírají. Doktor Kill připomíná, že stárnutí má dvě hlavní složky. "Je to stárnutí způsobené stylem života a prostředím - sem patří kouření, strava nebo slunění - a buněčné stárnutí."

"Klíč je v buňkách," říká vědec. "Každé pochopení předčasného stárnutí nás přibližuje k pochopení procesu normálního stárnutí. Může nás přivést k objevení způsobů jak zlepšovat zdravotní stav starých lidí."

Oba badatelé však považují za předčasné hovořit o konkrétních léčebných metodách založených na jejich objevu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video