Vědci: Vyspalí lidé si víc pamatují

  • 7
Spánek zřejmě obnovuje paměť, a to nejen díky tomu, že tělu poskytuje celkový tělesný odpočinek. Právě ve spánku se pravděpodobně ukládají získané či naučené nové poznatky hluboko do mozkové tkáně. Uvádí to dvě americké vědecké studie, otištěné ve čtvrtečním čísle časopisu Nature.

Jestliže výsledky potvrdí další výzkum, budou poznatky užitečné nejen studentům při učení nové látky, ale i v psychiatrii, například při léčbě lidí trpících následky mimořádně těžkého traumatu.

Vztahem spánku a paměti se zabývali nezávisle na sobě vědci z Chicagské i Harvardovy univerzity.

Z výzkumu provedeného v Chicagu jasně vyplynulo, že lidé lépe rozuměli zastřené řeči ze syntezátoru po noci vydatného spánku. Neurobiolog Daniel Margolias k tomu připomíná, že "všichni známe pocit, kdy jdeme spát s nevyřešenou otázkou na rtech a probouzíme se s prostou odpovědí".

Podle Margoliase je člověk každý den zahlcen údaji k zapamatování, jimiž často propadnou detaily. Ve spánku se informace seřadí, přeskupí a stanou se srozumitelné.

Je také zajímavé, že lepší výsledky v paměťových testech naučeného materiálu vykazovali lidé, kteří se novinky naučili večer, tedy těsně před tím, než šli spát, a testu se podrobili ráno. Míň úspěšní byli ti, kteří se učili ráno a spát mohli až po celodenní jiné aktivitě. Testováni byli rovněž až ráno. 

Na Harvardské univerzitě paměť zkoumali na 100 dobrovolnících, kteří se učili sestavy prstových úderů, podobné stupnicím hraným na klavír. Přezkušováni byli po jedné nebo dvou nocích spánku.

Vědomosti se ukládají ve třech stádiích
Vědci zjistili, že naučený materiál se ukládá v mozku ve třech stádiích, podobně jako když se ukládají data do paměti počítače. Druhým stádiem je právě spánek, který má výborný vliv na výkon druhý den po učení.

Naučenou škálu si lidé pamatovali hůř v případě, když si ji druhý den sice krátce zopakovali, ale pak se museli naučit nový úkol. Měli potíže, když si první řadu pokoušeli vybavit třetí den, ale žádný problém se škálou naučenou druhý den.

Ospalí se špatně koncentrují
Vlivem spánku na výkon člověka se zabývá také Česká spánková společnost. Podle ní je v ospalosti silně snížena schopnost koncentrace.

Potřeba spánku je sice zřejmě dána geneticky, ale mezi těmi, kdo častěji způsobí pracovní úraz či dopravní nehodu, bývají v Česku lidé, kteří pracují na směny a spí v průměru jen šest hodin denně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video