Pokud se bude Země oteplovat, může dojít k úhynu druhů, tvrdí zpráva

Pokud se bude Země oteplovat, může dojít k úhynu druhů, tvrdí zpráva | foto: Profimedia.cz

Vědci varují před nevratnými dopady klimatických změn

  • 256
Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu varuje před nevratnými dopady klimatických změn. Vědci a politici dokument vypracovali během týdenního jednání ve španělské Valencii. Varuje například před ohrožením až 30 procent známých živočišných druhů, pokud teplota stoupne zhruba o dva stupně.

"Klimatické změny způsobené člověkem a jejich následky mohou mít nevratný ráz," upozorňuje dokument určený politickým vůdcům 145 účastnických zemí konference, který dnes zveřejní generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Vědci podle BBC upozorňují, že emise kysličníku uhličitého rostou rychleji než před deseti lety. Soudí, že změny klimatu jsou nezpochybnitelné a že z více než 90 procent mohou být jejich hlavní příčinou emise skleníkových plynů způsobené člověkem. Odborníci ovšem tvrdí, že nepříznivé následky mohou být zmenšeny při vynaložení rozumných nákladů.

Mezi škodlivými dopady klimatických změn, před nimiž vědci varují, je rychlé tání ledovců a vymírání živočišných druhů. Přibližně 20 až 30 procent nyní registrovaných druhů bude pravděpodobně zvýšenou měrou ohroženo v případě, že nárůst globální průměrné teploty překročí 1,5 až 2,5 stupně Celsia (ve srovnání s průměrem za období 1980-1999), citovala BBC ze závěrů setkání ve Valencii.

Mezi dalšími možnými dopady klimatických změn je uveden zhoršený přístup lidstva ke sladké vodě, snížení zemědělské produkce závislé na zavlažování či ohrožení korálových útesů.

Dvacetistránkový text představuje v pořadí už čtvrtou zprávu panelu. V první přisoudil globální oteplování lidské činnosti, v druhé pojmenoval jeho rizika a ve třetí naznačil možnosti, jak proti němu bojovat. - více zde

Jeho smyslem je nabídnout syntézu předchozích zpráv, a poskytnout tak základ pro prosincové jednání na indonéském ostrově Bali. Tam bude zahájena příprava nové globální strategie boje proti emisím skleníkových plynů po roce 2012, kdy vyprší platnost první fáze Kjótského protokolu.

"Je to dobrý a vyvážený dokument," říká o shrnující zprávě nizozemský vědec Bert Metz, který se na jejím vypracování podílel. Podle něho je text výsledkem nezbytného kompromisu mezi delegáty všech účastnických zemí.

Na podobu zprávy měly pravděpodobně vliv některé národní delegace. Účastníci jednání tvrdí, že USA zpochybnily nejtvrdší stanoviska zprávy ve snaze minimalizovat rozsah hrozby plynoucí z globálního oteplování. Hlavní teze ale ve zprávě zůstaly zachovány.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video