Záběr z britského filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě, na snímku huť

Záběr z britského filmu stanice ITV 1 o stavu ovzduší v Ostravě, na snímku huť ArcelorMittal. | foto: Repro ITV 1

Ostravský Mittal znečišťuje vzduch víc, než uvádí, tvrdí vědci

  • 45
Radvanice se dusí prachem v ovzduší. Podle místních lidí i některých odborníků má největší podíl na jeho množství huť ArcelorMittal Ostrava. Zástupci firmy tvrdí, že se huť na znečištění podílí maximálně ze 40 procent. Podle expertů z VŠB-TUO to ale může být 70 až 90 procent.

Britská televize ITV 1 nedávno odvysílala dokument Továrna, který v kraji vyvolal bouři ohlasů. Některé naštval, jiní s ním souhlasí. Viceprezidentka korporátní komunikace ArcelorMittalu Nicola Davidson v něm řekla, že huť se na množství prachu, který dusí Radvanické, podílí 20 až 40 procenty. Vycházela přitom z rozptylových studií firmy.

Náměstek primátora Dalibor Madej v tomtéž dokumentu ale uvedl, že podíl huti na množství prachu v ovzduší Radvanic je 80 až 90 procent.

Kolik prachu v ovzduší Radvanic je z huti

Podle odborníků z VŠB-TUO
2003: 47 % *, 70 % **
2005: 52 % *, 68 % **
2007: 53 % *, 70 % **
2009: 40 % *, 60 % **

Podle ArcelorMittalu Ostrava
20 - 40 %

Podle krajského úřadu
30 - 85 %

Podle zdravotního ústavu
více než 90 % v případě nevhodných povětrnostních podmínek

Pozn.:
* z celkového množství emisí.
** poměr zdrojů znečištění

"Když vezmeme podíly jednotlivých zdrojů, které přispívají ke znečištění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích (velkých a středně velkých průmyslových zdrojů, dopravy a lokálních topenišť - poznámka redakce), vychází nám, že podíl huti ArcelorMittal Ostrava na koncentracích prachu v ovzduší je od 70 do 90 procent," potvrdil i Petr Jančík z VŠB-TUO.

Ostravsko potřebuje podrobnější analýzu lokálního znečištění ovzduší

Relevantní a úřady respektované údaje o tom, jak moc se jednotlivé zdroje podílejí na znečištění ovzduší v konkrétních lokalitách, dosud na Ostravsku chybějí. Objevují se tak rozpory nejen mezi údaji o tom, jaký je podíl ArcelorMittalu Ostrava na množství prachu v ovzduší Radvanic a Bartovic.

Zatímco zástupci huti líčí její podíl na základě rozptylových studií, které si firma nechala provést, jako 20 až 40 %, například odborníci z VŠB-TUO ho vypočetli jako 50 až 60 %. Své údaje opírají o poměrně přesnou metodu modelování emisně imisních vztahů v ovzduší Radvanic a Bartovic. Hodnoty podle nich odpovídají realitě.

Podle některých odborníků je třeba na Ostravsku provést důkladnou analýzu ukazující příspěvky jednotlivých zdrojů ke znečištění ovzduší v konkrétních lokalitách. Podle zástupce ředitele ústavu pro znečištění ovzduší na Univerzitě Karlově v Praze Martina Braniše přitom technika, která by analýzu umožnila, existuje. Zatím se využívá hlavně v cizině.

Továrna na konci týdne představí nové filtry

"Odhaduji, že by podobný projekt stál 50 milionů se všímvšudy. Pokud by byl trvalejší a i s měřením a analýzou zdrojů, pak by se to ,trochu‘ prodražilo," říká Martin Braniš a dodává: "Má-li stát zájem, je těch 50 milionů, možná i méně, pakatel."

Podle Lukáše Ženatého, spolupracovníka ministerstva životního prostředí, hlasy po podobné analýze sílí. Zatím je ale vše jen v rovině úvah.

Mluvčí ArcelorMittalu Ostrava ale upozorňuje na to, že už tento pátek firma představí nové tkaninové filtry, díky nimž se o 70 procent zvýší množství prachu zachyceného z jednoho z nejprašnějších provozů huti, aglomerace.

Odprášení aglomerace už teď dostalo cenu Český patron za ekologický přínos od Hospodářské komory ČR. Podle odborníků by se díky němu mohlo denní množství prachu v ovzduší Radvanic snížit až o 15 mikrogramů na metr krychlový.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video