Vědci tvoří "Noemovu archu" evropských památek

  • 1
Evropští vědci sestavují seznam historických oblastí, které mohou být ohroženy změnou klimatu. "Noemova archa" evropských památek bude obsahovat například Hadriánův val na hranicích Skotska a Anglie, který vybudovali Římané před vpády Skotů do severní Anglie.

Vědci budou sledovat i Trafalgarské náměstí v Londýně s pomníkem admirálu Nelsonovi, který v roce 1805 porazil Napoleona v námořní bitvě u Trafalgaru.

Mezi ohroženými památkami je také pražský Karlův most. Tříletý plán, který částkou 1,2 milionu eur dotuje Evropská komise, je koordinován Institutem atmosférických a klimatických věd při Národní výzkumné radě v italské Boloni.

Vědci z deseti zemí včetně Česka nejprve vyberou několik zkušebních oblastí, v nichž posoudí vliv změn klimatu na evropské kulturní dědictví. Poté nakreslí jakýsi "atlas zranitelnosti", který bude označovat ohrožené oblasti v celé Evropě.

Přestože historické budovy a památky přečkaly bez úhony tisíc let, mohou je vážně poškodit změny klimatu. Zejména jde o jiný charakter větrů, dešťů a slunečního záření, říkají vědci z britské Východoanglické univerzity, která je jedním z partnerů tohoto projektu.

"Písečné bouře mohou vést k erozím kamenů, ze kterých jsou postavené například chrámy a paláce v jižní Itálii," říká koordinátorka projektu Cristina Sabbioniová z Institutu atmosférických a klimatických věd při Národní výzkumné radě v italské Boloni.

Jde o zachování kulturního dědictví, říká šéfka projektu
Chceme zachovat evropské kulturní dědictví, říká v rozhovoru pro MF DNES koordinátorka projektu Cristina Sabbioniová z Institutu atmosférických a klimatických věd v italské Boloni.

Co je cílem vašeho projektu?
Naším cílem je vytvořit seznam evropských kulturních oblastí, které mohou být ohroženy změnou klimatu.

Během našeho výzkumu hodláme zjistit, k jakým klimatickým změnám by mohlo dojít v konkrétních oblastech Evropy. Chceme tak uchránit naše kulturní dědictví i pro budoucnost.

Které oblasti nebo památky budete zkoumat?
Přesný seznam předem nemáme. Teprve na základě našich výzkumů vznikne jakási mapa ohrožených oblastí.

Jsem zásadně proti tomu, aby se přikládal větší význam atraktivní malebné vesničce na jihu Itálie než historickému pomníku v severoevropském městečku. Tady jde o zachování celoevropského kulturního dědictví. Proto tento projekt financuje Evropská komise.

Jaké změny klimatu mohou mít vliv na památky?
Například jde o postupnou erozi kamení použitého při stavbě budov na jihu Evropy nebo o zničující vliv povodní ve střední a východní Evropě.

Předchozí výzkumy se zaměřily na změny klimatu, které již proběhly. Náš projekt se snaží učit, jaké změny klimatu budou mít vliv na památky v budoucnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video