Vědci stále nevědí, jestli mobily škodí zdraví

Doporučení skupiny britských vědců, aby děti nepoužívaly mobilní telefony, je zatím největším odborným zpochybněním bezpečnosti těchto přístrojů. Je však založeno více na předběžné opatrnosti než na přesně odhaleném riziku.
Základem pro doporučení se stal pokus dvou vědců, kteří vystavili mikroskopické půdní červy hlístice (Nematoda) mikrovlnnému záření stejného typu, jaké vydávají mobilní telefony.

David de Pomerai z Nottinghamské univerzity v Anglii a Peter Candido z kanadské Univerzity v Britské Kolumbii při něm zjistili, že hlístice vystavené radiaci vytvářejí bílkoviny, jaké se tvoří při teplotním stresu, který ohrožuje organismus. A tím se může narušit správné fungování buňky. Bílkovinná struktura hlístic se mikrovlnným zářením změnila zhruba tak, jako by byla slabě uvařená.

Malá dětská hlava
Skupina odborníků vedená Williamem Stewartem ze skotské Taysideské univerzity připravila pro britskou vládu studii o bezpečnosti mobilních telefonů. Po zvážení dostupných faktů její členové konstatovali, že sice nemají přímý důkaz o nebezpečnosti mobilních telefonů pro člověka, avšak přiklánějí se k předběžné opatrnosti. "Některé výsledky naznačují, že záření může mít slabý vliv na biologické funkce včetně mozkových," uvedli. Proto doporučili, aby z mobilních telefonů nevolaly děti. "Jejich lebka je tenčí a menší než u dospělých," vysvětlil Alan Preece z Bristolské univerzity časopisu New Scientist. "Dětský nervový systém se teprve vyvíjí, a je tedy citlivější na vnější vlivy," doplnil ho John Tattersall, výzkumník z agentury ministerstva obrany.

Nové výsledky až napřesrok
Také zdravotní úřady Evropské unie se bezpečností mobilů zabývají. "V této chvíli neexistuje vědecký důkaz o tom, že by mobilní telefony byly nebezpečné," řekla agentuře Reuters mluvčí komisaře pro zdravotnictví Beate Gminderová. Dodala, že Evropská komise už platila dvě studie, jež neprokázaly, že by telefonování z mobilů mohlo způsobit rakovinu. Loni v září a v prosinci bylo zahájeno pět nových zdravotnických studií objednaných Evropskou komisí. Podílejí se na nich vědecké ústavy z celé Evropy. "Jejich výsledky budeme mít nejdříve koncem roku 2001," řekla Andrea Dahmenová, mluvčí Evropské komise pro záležitosti vědeckého výzkumu.

Ucho bez ovlivnění
I Jan Musil ze Státního zdravotního ústavu v Praze očekává, že definitivní odpověď přinese až budoucnost. "Dosavadní výzkumy na zvířatech ukázaly, že elektromagnetické pole mobilního telefonu například uvolňuje z mozkových buněk laboratorních krys ionty vápníku, které mohou ovlivňovat chování zvířete," říká. Nejprůkaznější informace mohou podle něho přinést studie na lidských dobrovolnících. Takové se uskutečnily i v České republice. Například pokusy na ČVUT neobjevily žádný vliv záření z mobilu na lidské ucho. "Zahraniční studie naznačují, že dlouhodobé působení elektromagnetického pole může ovlivnit mozek psychiatrických pacientů, kteří se léčí chemickými medikamenty. Nezakazoval bych jim mobilní telefony používat, ale spíš by měli omezovat délku a počet hovorů," poznamenává Jan Musil.

Dobrovolná opatrnost
A tutéž střídmost doporučuje i ostatním. "Je vhodnější mobily používat ke krátkým hovorům v situacích, kdy není po ruce klasický telefonní aparát. Lepší je telefonovat z míst s dostatečným signálem, který se pozná na displeji mobilu podle počtu 'kosteček' u symbolu antény - tam nemusí přístroj vydávat tolik energie. Z toho také vyplývá, že není vhodné telefonovat z uzavřených prostor, kde je signál od základové stanice slabší. Není ani vhodné dotýkat se při telefonování antény hlavou, radši ji držme dále od hlavy," radí těm, kteří se rozhodnou pro opatrnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video