Velký bariérový útes

Velký bariérový útes | foto: Profimedia.cz

Vědci mrazí spermie korálů, chtějí zachránit největší organismus světa

  • 8
Čísla jsou alarmující. Velký bariérový útes se za posledních třicet let zmenšil přibližně o polovinu. Biologové proto sbírají vajíčka a spermie korálů, a zamrazí je pro budoucnost. Věří, že je to jediná šance, jak útes považovaný za největší žijící organismus na Zemi zachránit.

Velký bariérový útes u pobřeží Austrálie nabízí každé jaro fascinující podívanou, která je viditelná i z vesmíru. V době rozmnožování koráli vypustí do vody miliony vajíček a spermií a moře v okolí se zbarví do ruda. Monumentální organismus táhnoucí se 2 500 kilometrů podél australského pobřeží však rychle ubývá a biologové se obávají, že by brzy mohl zcela zmizet.

Minulý měsíc se proto vydali pod vodu, aby sbírali pohlavní buňky korálů, které uloží do genové banky, informoval The Independent. "Vytvoříme kliniku plodnosti korálů. Embryonické buňky a spermie vložíme do banky a v budoucnosti je použijeme," říká americká bioložka Mary Hagedornová, která s pohlavními buňkami korálů experimentovala na Havaji.

První genetická banka korálů už vznikla ve městě Dubbo ve státu Nový Jižní Wales, přibližně 400 kilometrů od pobřeží. Pokud vše půjde podle plánu, genetický materiál bude v budoucnosti rozmrazen a použit k vypěstování nového korálu. Ten bude vysazen zpět do oceánu, aby obydlel poničené útesy.

Mateřskou školkou pro "koráli ze zkumavky" by se měl stát australský Institut mořské vědy. Zde vznikne supermoderní akvárium, které bude přesně simulovat podmínky v mělkých vodách Pacifiku.

Noemova archa

Některé pohlavní buňky budou vědci zkoumat, aby zlepšili odolnost korálů, další vzorky zůstanou zmrazeny po desítky, možná stovky let. Doktorka Hagedornová kliniku plodnosti přirovnává k Noemově arše, ve které budou ohrožení koráli identifikováni a zachováni pro budoucí generace.

V Dubbo jsou nyní již pohlavní buňky osmi druhů korálů. "Víme, že Velký bariérový útes je ve velkých, skutečně velkých potížích. Už nikdy tam nebude tak velká genetická různorodost, jako nyní. Ale toto je naše poslední šance zachránit, co se dá," soudí bioložka Rebecca Spindlerová, která má genovou banku v Dubbo na starosti.

Velký bariérový útes ohrožují především klimatické změny. Oteplení oceánů způsobuje, že koráli jsou zranitelnější a náchylnější k chorobám a takzvanému "bělení" - procesu, během nějž odumírají řasy a další organismy, se kterými žijí v symbióze. Koráli bez nich ztrácí barvu a umírají.

Pozoruhodné organismy také likviduje vyšší kyselost oceánů, průmyslové znečištění a dravé mořské hvězdice, které je otráví toxickým slizem a vysají je z jejich schránek. Některé hvězdice váží až 80 kilo a po jejich nájezdu umírají i všechny organismy, které jsou na korálech závislé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video