Nejnovější nahrávka Usámy bin Ládina se objevila na internetové stránce islamistů As-Saháb.

Nejnovější nahrávka Usámy bin Ládina se objevila na internetové stránce islamistů As-Saháb. | foto: Reuters

Vědci prý našli Usámovu skrýš metodou lokalizace ohrožených zvířat

  • 96
Američtí geografové věří, že objevili skrýš arciteroristy Usámy bin Ládina. Šéf Al-Kajdy se podle nich ukrývá ve městě Paračinar na pákistánském kmenovém území Kurram. Skupina sedmi vědců použila při svém pátrání metody, které se využívají k lokalizaci ohrožených živočišných druhů.

"Pokud je ještě naživu, mohl by se tam zdržovat právě v této chvíli," prohlásil vedoucí vědeckého týmu geografů z Kalifornské univerzity v Los Angeles Thomas Gillespie. "Kurram je stále ještě nejbezpečnější pákistánské kmenové území a jediné, které USA zatím nezačaly bombardovat pomocí bezpilotních letadel typu Predator."

Vědci vycházeli přitom z posledních zveřejněných informací o pobytu šéfa Al-Kajdy, který se podle amerických tajných služeb v roce 2001 skrýval v jeskynním komplexu Tora Bora ve východním Afghánistánu.

usáma

Bin Ládin je jako šéf Al-Kajdy obviňován mimo jiné z teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001, či z pumových útoků na velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii v roce 1998, při kterých zahynulo 223 lidí. USA na jeho hlavu vypsaly odměnu 27 milionů dolarů (přes 600 milionů korun).

První z použitých metod předpokládá, že čím víc se sledovaný živočišný druh vzdálí z prostředí, které mu je vlastní, tím obtížnější pro něj je v nové oblasti přežít.

"Čím dál by se bin Ládin přesunul do sekulárních oblastí Pákistánu nebo do Indie, tím by byla jeho kulturní odlišnost větší. Zvýšila by se tím pravděpodobnost, že bude chycen nebo zlikvidován," popsal využití geografického principu při hledání teroristy Gillespie.

Druhá metoda kalkuluje s tím, že jednotlivé druhy mají tendenci vyhledávat co největší ostrovy, aby získaly přístup k co největšímu množství zdrojů. V případě bin Ládina to podle Gillespieho znamená, že se bude chtít usadit v co největším městě.

Paračinar podle vědců vyhovuje oběma metodám, protože je dostatečně blízko komplexu Tora Bora a zároveň je jako správní středisko Kurramu největším městem v oblasti. Gillespieho skupina dokonce na základě satelitních snímků města vybrala tři opevněné objekty, které jsou podle ní nejpravděpodobnějším bin Ládinovým úkrytem.

Afghánský bojovník poblíž komplexu Tora Bora v prosinci 2001. Americké letectvo oblast bombardovalo, protože se tam měl skrývat Usáma bin Ládin se stovkami členů Al Kajdy.
Pohled na komplex Tora Bora, kde se měl skrývat bin Ládin, během amerického bombardování v prosinci roku 2001.

Gillespie po zveřejnění vědecké studie vyzval americké úřady, aby vyslaly do města a do podezřelých budov agenty. Podle geografů UCLA je ale třeba podniknout to co nejdříve.

Vzhledem k rostoucím násilnostem na severozápadě Pákistánu podle nich hrozí, že radikální hnutí Taliban dostane pod kontrolu i hlavní město Severozápadní pohraniční provincie Péšávar a bin Ládin se do něj přesune. Odhalit jeho úkryt zde by podle Gillespieho bylo značně obtížnější než v Paračinaru.

Zdroj: Mapy © Google

,

Video