Archeologové při práci nad hrobkou kněžny Eleonory.

Archeologové při práci nad hrobkou kněžny Eleonory. | foto: Anna VavříkováMF DNES

Vědci odhalují v hrobkách knížecích rodů minulost

  • 2
Jihočeští archeologové pracují na unikátním průzkumu. Bez jakéhokoliv většího zásahu prohlížejí hrobky knížecích rodů pod jednotlivými kostely v kraji. Pomocí speciální mikrokamery se podívali i do hrobu kněžny Eleonory ze Schwarzenberka, která zemřela v roce 1741.

"Otvorem dva krát dva centimetry tam vsuneme minikameru a nemusíme do hrobky vůbec vstupovat," vysvětlila ještě před začátkem postup archeoložka Zuzana Thomová, která výzkum vede.

Operace podle ní vyžaduje velkou přesnost. "Kamera se spustí do hrobky a sama si aktivuje světlomet a nasvítí tak celý prostor," řekl Josef Vandělík, který "ponoření" kamery do hrobky řídil.

Vyvrtání otvoru do klenby ale není jednoduché. Archeologové musí vysavačem odsát prach a zbytky cihel, aby nepadaly do hrobky.

Když archeologové minikameru do podzemí zasunuli, naskytl se jim perfektní obraz: jen lehce poškozená rakev i po stovkách let.

"Rakev byla malovaná na bocích jsou vidět překřížené hnáty a lebka. Na to, že je ale zde pohřben člen knížecího rodu není příliš honosná. Je jen z obyčejných ohoblovaných prken,“ popsala obraz na monitoru Thomová.

Jihočeští archeologové prozkoumají i dalších dvacet míst. Čeká je například kostel ve Vyšším Brodě. "Tam se těšíme na pátrání po rodu Rožmberků. Poznání funerálních prostor tímto způsobem nám hodně rozšiřuje obzor hlavně o tom, proč se takto v minulosti pohřbívalo," dodala Thomová.

Průzkum zajímá také rakouské filmaře, kteří o kněžně Eleonoře točí dokument.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video