Vědci objevili vakcínu proti moru

Ve středověku plenil celá města, když ne rovnou celé národy. Vzbuzoval hrůzu, strach, zděšení - mor. Černá smrt zlikvidovala v několika vlnách třetinu evropské populace. Britským vědcům se teprve na počátku jednadvacátého století podařilo vyvinout ochrannou vakcínu.

Na protiléku pracoval tým výzkumníků z britského ministerstva obrany.

Ačkoli se morem ročně nakazí asi jen dva a půl tisíce lidí, pořád zůstává vážnou hrozbou.

Mor přichází s krysami
Politici i armádní důstojníci se totiž obávají možného zneužití bakterií "černé smrti" při teroristických útocích.

U člověka nakaženého dýmějovým morem během několika dní propuknou horečky, zvracení, závratě, zbytní mu uzliny, začne krvácet.

Smrt nastává ve většině případů, pokud nejsou okamžitě nasazena antibiotika.

Nejčastějším původcem nemoci jsou blechy, které smrtelnou chorobu přenášejí z krys na člověka.

Vedlejší účinky se neprojevily
Vědci v laboratořích provedli testy na vedlejší účinky vakcíny, které jim potvrdily, že ji lze bezpečně použít.

"Toto je zásadní moment, který nám ukázal bezpečnost vakcíny. Nyní se můžeme vydat dál," řekl serveru BBC mluvčí vědeckého centra v Porton Down, kde výzkum probíhá.

Profesor Rick Titball, který skupinu odborníků vede, poznamenal, že speciálně v dnešní době, kdy je riziko teroristických útoků aktuální, jsou podobné výsledky nesmírně důležité pro společnost.

Vakcína by byla hlavně pro vojáky
Podle profesora Titballa by prý pro teroristy s dobrou znalostí mikrobiologie neměl být problém zkonstruovat biologickou bombu, která by nesla právě bakterie moru.

Vědci na "anti-morovém" projektu pracují od roku 1991, kdy se poprvé objevily zprávy, že Irák by mohl proti spojeneckým vojskům použít biologické zbraně, píše BBC.

"Naše vakcína by mohla být patentována během jednoho až dvou let," oznámil profesor Titball. Pokud se to jeho týmu skutečně podaří, vakcína by našla využití především u armády. Američané jsou podle Titballa výsledky nadšeni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video