Miniaturní druh žáby Microhyla nepenthicola

Miniaturní druh žáby Microhyla nepenthicola | foto: Profimedia / INDRANEIL DAS / IBEC

Vědci objevili v pralesích jihovýchodní Asie žábu o velikosti hrášku

  • 10
Nejmenší žábu Starého světa a jednu z nejmenších na celém světě objevili vědci při výpravě na ostrov Borneo. Druh Microhyla nepenthicola není větší než 15 milimetrů. Biologové z univerzit v Sarawaku a Hamburku ji objevili uvnitř květů láčkovky díky zvukovým signálům.

S informací přišel server ScienceDaily. Vědci se do pralesů jihovýchodní Asie vydali v rámci kampaně organizované skupinou IUCN zaměřenou na zmizelé obojživelníky. V oblasti Afriky, Asie a Evropy se pátrá asi po stovce zmizelých druhů.

Malinké žabky biologové našli ve stinných lesích národního parku Kubah na okraji silnice pod horou Gunug Serapi. Vyskytují se v láčkovkách - rostlinách, které poskytují živočichům potřebné zázemí. Svá vajíčka totiž žáby kladou po stranách protáhlé láčkovky a pulci se pak vyvíjejí v tekutině nahromaděné na jejím dně. Proto je znovu nalezený druh žabky pojmenován po láčkovce Ampullaria nepenthes.

"Před časem jsem viděl několik exemplářů v depozitáři muzejních sbírek. Některé z našich depozitů byly starší víc než sto let. Obecně se ale mělo za to, že se jedná o nedospělé jedince jiných rodů, nikoliv o samostatný druh," vysvětlil jeden z nálezců Indraneil Das z univerzity v malajsijském Sarawaku.

Našli je podle zpěvu

Samci nejmenšího druhu Microhyla dorůstají do velikosti 10,6 až 12,8 milimetrů - tedy asi velikosti hrášku. Logicky proto bylo obtížné tohoto obojživelníka najít. Vědci žáby lákali na zvukové signály. Hromadné "odpovědi" žab potom prozradily celý druh.

"Zpěv žab obvykle začíná navečer, kdy se samečci shlukují kolem rostliny. Chraplavé zvuky střídají pauzy s tichem. Tato symfonie obojživelníků trvá od soumraku až do brzkých ranních hodin," píše server.

Začíná pátrání po ropuše

Obojživelníci patří mezi nejohroženější skupiny živočichů. Třetině z nich hrozí vyhynutí, proto je objev biologů tak významný. Vědci chtějí v průzkumech pralesů pokračovat, nyní se chtějí zaměřit na pátrání po druhu ropuchy s názvem Ansonia latidisca. Ta byla naposled viděna v roce 1950, na zániku její populace se může mimo jiné podílet i zvýšená sedimentace v řekách.

"Obojživelníci jsou velmi citliví na změny ve svém okolí. Proto doufáme, že objev těchto miniaturních žab nám pomůže pochopit, jak změny globálního ekosystému ovlivňují tato fascinující zvířata," uzavřel jeden z organizátorů výpravy Robin Moore.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video