Vědci objevili nový nerost z Měsíce

  • 3
Američtí vědci objevili nový nerost v meteoritu, který spadl na Zem z Měsíce v roce 2000. Minerál nazvali hapkeit. Jméno získal po profesorovi geologie a astronomie z Cornellovy univerzity v New Yorku Bruceovi Hapkeovi, který jeho nalezení předvídal.

Povrch Měsíce a dalších těles bez atmosféry tvoří neorganická směs rozdrcených hornin zvaná regolit, která se formuje opakovanými dopady rychle se pohybujících meteorických těles. Žár vznikající při dopadech rozehřívá přítomné kovy, které se následně znovu usazují.

Tento proces stojí i za zrodem hapkeitu, který je tvořen železem a křemíkem v poměru 2:1, sdělil Mahesh Anand se svým týmem z univerzity v Knoxvillu ve státě Tennessee, jenž zmíněný meteorit nalezený v Ománu analyzoval.

"Předkládáme scénář tvorby silicidů železa na Měsíci při roztavení a vaporizaci měsíčních hornin po dopadu mikrometeoritu," uvedli vědci svůj objev.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video