Největší aktivní sopka na světě Mauna Loa představuje pouhá dvě procenta rozlohy Tamu Massif.

Největší aktivní sopka na světě Mauna Loa představuje pouhá dvě procenta rozlohy Tamu Massif. | foto: Jan Matura

Vědci objevili podmořskou sopku větší než Británie, je největší na světě

  • 45
V Tichém oceánu je zřejmě největší sopka na světě. Vulkán pojmenovaný Tomu Massif leží asi 1 600 kilometrů východně od Japonska a rozkládá se na ploše větší než je rozloha Velké Británie. Dosud se vědci domnívali, že jde o tři samostatné subjekty. To ale nejnovější poznatky vyvrátily.

"Věděli jsme, že je to velké, ale netušili jsme, že by to mohla být jedna velká sopka. Pořád jsme říkali jedna nalevo, druhá napravo a ta velká," uvedl podle independent.co.uk profesor William Sager, který Tamu Massif před dvaceti lety objevil. Tehdy si však myslel, že jde o více samostatných vulkánů. 

Sopka se rozkládá na ploše 310 799 kilometrů čtverečních, rozloha Velké Británie je 243 210 kilometrů čtverečních. "Domníváme se, že Tamu Massif by mohl být největší vulkán na světě," dodal.

Nový objev je šedesátkrát větší než nejaktivnější sopka na Zemi, Mauna Loa na Havaji. "Sopka je ale na většině své rozlohy plochá, nestoupá nahoru, jak jsme zvyklí. Svahy jsou velmi pozvolné. Jde o štítovou sopku," popsal Sager. Je součástí podmořské plošiny Shatsky Rise. 

Nebezpečí od sopky nehrozí

"Kdybyste na svahu sopky stáli, měli byste problém určit, kudy je cesta z kopce a kudy do kopce," popsal Sager. Podle něj je tvar sopky odlišný od všech ostatních podmořských sopek na Zemi a je dost dobře možné, že se díky ní dozvíme více informací o tom, jak se tak masivní sopky formují.

"Ze středu sopky šlo obrovské množství magmatu a muselo se tam dostat ze zemského pláště. To je velmi důležitá informace pro geology, kteří se snaží pochopit, jak to v zemském nitru funguje," říká profesor z Univerzity v Houstonu.

Tamu Massif není zajímavý jen díky své velikosti, ale také kvůli stáří. Vědci ho odhadují na přibližně 145 milionů let. Jméno nově objevená sopka dostala po univerzitě, kde Sager tehdy učil  - Texas A&M University.

Sopka není aktivní, takže od ní žádné nebezpečí nehrozí. Poslední erupce proběhla naposledy pár milionů let poté, co se zformovala.

Podmořská sopka Tamu Massif.

Podmořská sopka Tamu Massif.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Mauna Loa

Nejlepší videa na Revue