Vědci objevili mechanismus stárnutí

- Stárnutí způsobuje patrně postupné ochabnutí několika desítek genů, které bdí nad kvalitou nově vznikajících buněk. Ústav pozoroval fungování šesti tisíc genů u zdravých osob od sedmi do devadesáti let a také u osob trpících vzácnou chorobou, která způsobuje progresivní stárnutí, kdy postižené děti už ve věku deseti let umírají například na zástavu srdce nebo celkovou sešlost organismu.

S pomocí počítače vědci dospěli k závěru, že existuje 61 genů, které selhávají při kontrole kvality nově vznikajících buněk. S postupujícím věkem geny již nedokáží zabránit, aby se množily i buňky s vadným genetickým materiálem uloženým v chromozómech.

Vadné buňky se potom šíří tělem a přispívají ke vzniku stařeckých chorob, ale také takových úkazů, jako je šedivění vlasů a objevování vrásek.

Richard Lerner, vedoucí vědeckého týmu, uvedl, že úspěch se dostavil proto, že vědci nezkoumali fungování šesti tisíc genů odděleně, nýbrž je prověřovali ve mnohdy navenek chaotickém vzájemném působení.

U vystopovaných genů se pak ukázalo, že s věkem svoji činnost až dvojnásobně zpomalují, nebo naopak urychlují.

Podle průzkumu dva z těchto genů zodpovídají za tvorbu kostí a mohou mít spojitost s chorobným řídnutím kostí (osteoporózou), další způsobují uvolnění kůže a vznik vrásek, revmatickou artritidu a uvolňování dásní kolem zubů.

Vědci nezjistili, proč geny ve stáří ochabují, ale zatím to prý ani není důležité, pokud se podaří nalézt léky k potírání chorob, které tím vyvolávají.

Napsal to list The Washington Post s odvoláním na závěry amerického výzkumného ústavu Scripps Research Institute z kalifornské La Jolla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video