Vědci objevili geny řídící hibernaci

- Američtí vědci objevili dva geny řídící hibernaci, která umožňuje dlouhodobé setrvání organismu ve spánku za nízké teploty a za nepatrné spotřeby energie. Oznámil to deník The New York Post. Geny označované jako Pl a Pdk-4 objevila po pětiletém výzkumu skupina vedená profesorem Matthewem Andrewsem ze Severokarolínské univerzity. Podle výzkumu geny aktivují procesy, které používají někteří živočichové, aby upadli do zimního spánku v době nedostatku potravy.
Gen Pl blokuje metabolismus uhlohydrátů, což podle vědců živočichům umožňuje uschovávat glukózu přicházející v potravě pro činnost mozku a centrální nervové soustavy. Gen Pdk-4 řídí produkci enzymu, který štěpí mastné kyseliny a přeměňuje je v tuky použitelné pro "pohon" těla.
Kombinovaný účinek obou genů způsobuje, že živočich je schopen po určitý čas žít z nashromážděných tukových zásob ve stavu hibernace. Ta se vyznačuje poklesem srdeční činnosti na tři až čtyři tepy za minutu, dále spotřebou kyslíku sníženou na pouhá dvě procenta normálu a teplotou, která sahá jen pár stupňů nad bod mrazu.
Výzkum financovala zčásti americká armáda, která má zájem na ochranné hibernaci raněných osob do příjezdu záchranné služby. Deník však soudí, že hibernace poprvé využijí lékaři při transplantacích, protože jim umožní konzervovat dárcovské orgány za ideálních podmínek po týdny či dokonce měsíce. Na své si časem přijdou i milovníci dlouhých kosmických cest, které budou posádky přežívat ve stavu umělého spánku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video