Vědci rozšířili genetický kód červů tak, aby mohly vznikat dosud neznámé bílkoviny. Ilustrační foto.

Vědci rozšířili genetický kód červů tak, aby mohly vznikat dosud neznámé bílkoviny. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vědci naučili živočichy vyrábět člověkem navrženou látku

  • 17
Vědcům z univerzity v Cambridge se podařilo "naprogramovat" milimetrové červy tak, aby vyráběli úplně nové látky. Do jejich genetického kódu vložili umělé informace, takže nyní mohou vznikat nové umělé bílkoviny.

Jak napsala BBC, metoda umožní kontrolovat vědcům "atom po atomu" v molekulách živých organismů. Podle expertů se technika uplatní ve všech oblastech přírodního společenství.

Tým z univerzity v Cambridge uveřejnil výsledky své práce v posledním vydání časopisu Journal of the American Chemical Society.

Háďátka obecná (Caenorhabditis elegans), na kterých vědci svůj výzkum prováděli, měří asi jeden milimetr a jejich tělo obsahuje jen asi tisíc buněk. Co je ale nyní odlišuje, je to, že jejich genetický kód výzkumníci rozšířili tak, aby vznikaly v přírodě neznámé molekuly bílkovin.

Bílkoviny všech tvorů tvoří dvacet aminokyselin. Jejich různé kombinace vytvářejí desetitisíce bílkovin, které se v buňkách starají o všechny životní funkce.

Vědcům Sebastianu Greissovi a Jasonu Chinovi se podařilo "přeprogramovat" u háďátek způsob čtení genetického kódu tak, že může vzniknout 21. aminokyselina, která se sama v přírodě nevyskytuje. Díky ní mohou vznikat i zatím zcela neznámé bílkoviny.

Vědci by rádi postup využít například k výrobě nových léků přímo v těle organismů, jak se dnes děje už u bakterií a rostlin (více si můžete přečíst zde). Zatím červi vytváří v těle jenom světélkující látku. Vědci tak snadno mohou poznat, jak se u zvířat genetická manipulace ujala.

Letos v červenci vědci také předvedli nástroj na úplnou změnu genetického kódu, takže v podstatě mohou stvořit organismus, který má nejen v přírodě neznámé geny, ale také může být napsán genetickým kódem s úplně jinými písmeny, než které mají v těle lidé a ostatní organismy.

Výsledkem by mohly být geneticky upravené organismy, které s ostatním životem nebudou vůbec "kompatibilní". Odpadne tak námitka, že by mohlo dojít k úniku genů do okolní prostředí a do těl jiných organismů. Zároveň by se snížily náklady pro výrobce využívající GM organismů: z "čisté vody" vytvořené organismy by měly být imunní vůči všem virům či bakteriím. Možnou nevýhodou, o které se zatím příliš nemluví, by mohla být bouřlivá reakce veřejnosti na podobný "umělý život".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video