Vědci naklonovali býka, kterému hrozí vyhynutí

Americkým vědcům se podařilo naklonovat první zvíře, kterému ve volné přírodě hrozí vyhynutí. Genetické středisko Advanced Cell Technology ve státě Iowa v sobotu oznámilo, že jeho pracovníci přivedli minulé pondělí na svět divokého indického býčka (Bibos gaurus), který dostal jméno Noah.
Mládě vážilo při porodu 30 kilogramů a již po 12 hodinách stálo na vlastních nohách. Po dvou dnech však uhynulo na úplavici, která zřejmě nesouvisela s klonováním.

Býček byl vyklonován z buněk, jež byly odebrány při pitvě pětiletého samce tohoto druhu, který zemřel přirozenou smrtí v zoologické zahradě v San Diegu. Poté byly zmrazeny a o osm let později implantovány do vajíček krávy, z nichž byla odstraněna genetická informace.

Vzniklá embrya byla pak implantována do dělohy krávy, která je odnosila. Z původních osmi zárodků ale donosila jen jeden.

Jak uvedl Robert Lanza, jeden z vědců střediska, k propracování této techniky zbývá ještě dlouhá cesta, ale pokud se podaří ji úspěšně aplikovat, mohou být zachráněny desítky živočišných druhů, kterým v přírodě hrozí vyhynutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video