Vědci: Na Marsu je asi život

Teorii o možném životě na Marsu podpořily výsledky nové americké odborné studie. Vědci podle ní objevili v meteoritu z rudé planety stopy po primitivních formách života - vodních bakteriích. Toto tvrzení je založeno na skutečnosti, že v meteoritu byly nalezeny nepatrné magnetické krystaly, které jsou identické s krystaly, jež používají pozemské vodní bakterie jako jakýsi kompas pomáhající jim při hledání "potravy".

Studie, o níž ve čtvrtek informovala některá média, bude v plném znění otištěna v prosincovém čísle odborného časopisu Geochimica et Cosmochimica Acta. Jsme ve vesmíru sami? Nebo není život žádnou výjimkou a lze jej nalézt i v naší sluneční soustavě? Tyto otázky vzrušují lidstvo už dlouhou dobu, v devadesátých letech se však z vědeckofantastické literatury a filmů přenesly i do vědeckých ústavů.

Debaty o možném životě na Marsu dostaly tento čtvrtek nový podnět. V meteoritu, který je starý 4,5 miliardy let a dostal se do oblasti Antarktidy z Marsu před třinácti tisíci let, se podle amerických vědců našly stopy po bakteriích mimozemského původu.

Meteorit byl objeven v roce 1984 a od té doby je podroben zkoumání. Pokud by byl tento nález potvrzen, byl by to důkaz, že na Marsu přinejmenším kdysi život byl byť ve velmi primitivních formách.

Stručný výtah z rozsáhlejší studie uvádí, že vědci objevili v meteoritu magnetické krystaly, které vytváří na Zemi pouze velmi vzácný druh vodních bakterií, jimž pomáhají při vyhledávání výživy. Krystaly jsou chemicky čisté a nemají žádné defekty.

"Evolučním procesem si tyto bakterie vytvořily dokonalé minimagnety, které jako kompasy využívají k orientaci v okolním světě," vysvětlil pro CNN geobiolog Joseph Kirschvink, který se zúčastnil výzkumu, financovaného Americkým úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA).

"Stejnému úkolu se věnovalo a v podstatě stejného výsledku dosáhlo celé jedno průmyslové odvětví, které v uplynulých padesáti letech vyvíjelo malé magnetické částečky pro magnetické pásky a počítače," řekl Kirschvink.

"Mars je menší než Země a vyvíjel se rychleji. Takže bakterie schopné vytvářet magnetické krystaly se na Marsu objevily pravděpodobně mnohem dříve než na Zemi," domnívá se Simon Clement, který je také podepsán pod studií, zveřejněnou v novém čísle odborného časopisu Geochimica et Cosmochimica Acta.

Zajímavá zpráva, týkající se Marsu, byla zveřejněna také v průběhu minulého týdne. Vyhodnocení snímků pořízených sondou Mars Global Surveyor totiž ukázalo, že v některých místech planety jsou s největší pravděpodobností zbytky usazenin vzniklých s největší pravděpodobností na dně moří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video