Vědci: Musíme se lépe připravit na katastrofy

  • 52
Hrozbou číslo jedna dnešnímu světu jsou teroristé. Na boj s nimi vydávají západní mocnosti miliardy dolarů. Ve stínu pozornosti upřené k Al-Kajdě se ale skrývají nepřátelé mocnější: přírodní katastrofy. Měli bychom se na ně lépe připravit, varují vědci.

"Musíme zvýšit naši opatrnost, musíme pojmenovat možná nebezpečí a zlepšit výzkum," řekl serveru BBC News Bill McGuire, ředitel Centra pro výzkum katastrof Benfielda Griega.

"Musíme si připravit plán, co budeme dělat, až k tomu dojde," dodal McGuire.

A k čemu má vlastně dojít? Dopady obřích meteoritů, jaké možná vyhubily dinosaury, exploze sopek, jejichž láva bude ničit domy stovky kilometrů daleko, zničující tsunami a zemětřesení.

Katastrofy přijdou takřka jistě
"Kterýkoli rok je šance, že k některému z těch neštěstí dojde, menší než jedno procento. V dlouhodobém horizontu to je ovšem jisté," varuje Bill McGuire.

Především západní civilizace, která má potřebné finanční prostředky, podle něj a jeho kolegů věnuje příliš pozornosti boji s terorismem a zapomíná, že existují nebezpečí nepoměrně hroznější.

Výbuchy sopek a zemětřesení jsou ve světě docela běžné, jen výjimečně ale dosáhnou takového stupně, aby je bylo možné klasifikovat jako přírodní katastrofu.

BBC připomněla asi nejhorší vulkanický výbuch v historii, který se odehrál roku 1815 v Tamboře v Indonésii. Sopka chrlila žhavý popel do výšky 44 kilometrů a dálky více než 1300 kilometrů. Tehdy zemřelo přes devadesát tisíc lidí.

Tsunami z Kanárských ostrovů
Podle McGuire se odborníci momentálně nejvíce soustředí na skalní masív u Kanárských ostrovů, který se sune do moře. Až se definitivně utrhne, východní pobřeží USA by mohla údajně zasáhnout mohutná a nebezpečná přívalová vlna.

I přes skepsi vědců nelze říct, že by vlády ignorovaly přírodní hrozby. Především asteroidy, od kterých může přijít asi nejvíce zničující úder, jsou pravidelně monitorovány institucemi jako NASA nebo ESA.

Benny Peiser z Univerzity Johna Moora v Británii se domnívá, že problém dopadu asteroidů by mohl být během 30 let vyřešen.

V roce 2005 totiž NASA odstartuje projekt, který bude nápadně připomínat slavný film Armageddon: pokusí se odpálit silné nálože na kometě Tempel 1 a rozdělit ji tím vedví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video