Vědci mají fotografii mladého vesmíru

  • 26
Američtí vědci zveřejnili unikátní snímek z Hubbleova vesmírného teleskopu, který umožňuje pohled do období relativně brzy po vzniku vesmíru. Astronomové ho sestavili za použití fotoaparátu s mimořádnou rozlišovací schopností na teleskopu na oběžné dráze kolem Země.

Obraz zachycuje část oblohy, která je při pohledu ze Země velká asi jako desetina Měsíce v úplňku. I když se to může zdát laikovi jako úzký výřez, je stále 30krát větší než poslední pohled do hlubin vesmíru z roku 1996.

Zatímco byl tento první snímek svého druhu označován za pohled klíčovou dírkou, nyní jde podle vědců o malé okénko.
 
Oba snímky se snažily dohlédnout tak daleko od Země, aby zachytily světlo z nejstarších galaxií. Stejně jako na prvním obraze i na nynějším připomínají galaxie rozmazané drahokamy na pozadí černého sametu. Jsou u nich již ale patrné jejich rozevláté nebo oválné tvary.
 
Vědci se dostali o 12 miliard let zpátky
Novému snímku označovanému jako GOODS (Great Observatories Origins Deep Survey, Hluboký průzkum počátků) se podařilo dohlédnout ještě dál, do období před asi 12 miliardami let, tedy asi miliardu let po vzniku vesmíru. Jeho stáří vědci odhadují na 13,7 miliardy let.
 
"Dostali jsme se od chvíle, kdy vesmír byl asi v 15 procentech svého stáří, do období, kdy byl na devíti procentech," řekl Mauro Giavalisco, který pracuje z údaji z Hubbleova teleskopu v ústavu Space Telescope Science Institute.

Tento rozdíl se může zdát jako okrajový, ale je třeba si uvědomit, že nejrychlejší a nejdramatičtější změny se odehrávají na začátku vývoje galaxií, dodal. To znamená, že i relativně malý posun v čase přinese množství informací o vývoji galaxií.
 
Asi miliardu let po velkém třesku, kterým podle nejrozšířenější teorie vznikl vesmír, se zvětšovala velikost galaxií. Ty pak procházely obdobím, kdy vznikalo množství hvězd. Po dalších asi šesti miliardách let poklesl počet nově vznikajících hvězd na asi desetinu.

Jak vyplývá z nového snímku, přibližně v polovině nynějšího stáří vesmíru začala ustávat obrovská tvorba galaxií. Astronomové nyní rovněž kombinují tento snímek s údaji o rentgenovém záření, které pochází z černých děr uprostřed galaxií nebo z jejich blízkosti.

Vědci se tak chtějí dozvědět více o tom, jaký mají černé díry vztah ke galaxiím, které kolem nich krouží, uvedl astronom Niel Brandt z univerzity Pennsylvania State. Vědci předpokládají, že černé díry jsou zhroucené hvězdy s takovou hustotou a gravitací, že do sebe vtahují vše ve svém okolí, včetně světla.

Obraz GOODS je natolik ostrý že astronomové mohou porovnávat umístění stovek zdrojů rentgenového záření s jednotlivými galaxiemi, dodal Brandt.

Hubbleův vesmírný teleskop


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video