Podle vědců je největším přínosem hmyz jako potrava, která odpovídá částce 50 miliard dolarů. Ilustrační foto

Podle vědců je největším přínosem hmyz jako potrava, která odpovídá částce 50 miliard dolarů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vědci: Hmyz vydělá USA 57 miliard dolarů ročně

  • 17
Většinou nás jen obtěžují anebo vyvolávají strach. Zdá se, že k ničemu jinému tu snad ani nejsou. Mouchy, komáři či pavouci jsou však jen částí rozsáhlé říše hmyzu, který podle amerických vědců poskytuje přírodě i člověku neobyčejně cenné služby.

"Většina hmyzích druhů neúnavně vykonává funkce, jež zlepšují naše prostředí i náš život způsoby, které vědci teprve začínají chápat. Nenechte se zmýlit jejich malou velikostí. Tyto drobné zázraky poskytují cenné služby," řekl webové stránce časopisu Scientific American americký entomolog John Losey z Cornell University.

On a jeho kolega Mace Vaughan se pokusili vyčíslit ekonomický přínos hmyzu pro Spojené státy. Výsledek možná překvapil i je samé: mouchy, brouci a spol. prý hospodářství USA poskytují služby za 57 miliard dolarů ročně. Losey a Vaughan přitom ze svých propočtů vyloučili produkci medu a hedvábí, čili dílo včel a bource morušového.

Namísto toho se zaměřili na čtyři oblasti, jejichž ekonomický přínos člověk obvykle nebere na vědomí. Kromě opylení a likvidace trusu zkoumali i cenu hmyzu jako potravy pro zvířata. Navíc připomněli, že mezi asi dvěma miliony hmyzích druhů nejsou jen paraziti, ale i živočichové, kteří nejrůznější škůdce likvidují.

Největším přínosem je samozřejmě hmyz jako potrava. Podle Loseye a Vaughana to odpovídá částce asi padesát miliard dolarů. Není to cena náhradní potravy pro zvířata, ptáky či ryby. Oba vědci počítali spíše s údaji o tom, kolik peněz Američané vynaloží ročně na lov, rybolov a pozorování přírody.

Argumentují, že bez hmyzu by tyto výnosné rekreační aktivity nemohly existovat. Bez much a jiné "havěti" by například zanikl kvetoucí rybolov na divokých tocích, který ročně vynáší 28 miliard dolarů.

Ekonomický zisk z opylování rostlin či likvidace parazitů už není tak velkou položkou – ale i tak jde o několikamiliardové částky ročně. Podle entomologa Lawrence Abrahamsona ze State University of New York by finanční přínos hmyzu mohl být ještě vyšší.


Video