Následky zemětřesení v italské Aquile (9. dubna 2009)

Následky zemětřesení v italské Aquile (9. dubna 2009) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Vědci dostali za špatnou předpověď zemětřesení v Aquile šest let

  • 134
Sedm italských vědců, kteří v roce 2009 hodnotili riziko možného zemětřesení ve městě Aquila, stráví šest let ve vězení za neúmyslné zabití. Podle obžaloby nebezpečí silných otřesů podcenili a při zemětřesení krátce nato ve městě zahynulo více než 300 lidí, včetně dvou Čechů.

Pondělní verdikt není pravomocný a agentura DPA připomíná, že italské odvolací soudy původní rozsudky často zmírňují. Žalobci pro experty navrhovali čtyři roky odnětí svobody. Proces proti členům vládní odborné komise, která posuzovala riziko ničivého zemětřesení, začal před rokem a vzbudil velmi negativní reakce zejména v odborných kruzích.

Mezi obžalovanými totiž figurují velká jména italské vědy jako profesor Enzo Boschi, který byl donedávna předsedou italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV), profesor fyziky na univerzitě v Janově Claudio Eva nebo seizmolog Giulio Selvaggi.

Jejich kolegové tvrdí, že stíhání je nesmyslné, protože zemětřesení se nikdy nedá předem předvídat. Zároveň se obávají dalších podobných procesů v budoucnu. Obhájci soudu navrhovali zproštění viny.

Jeden z nich, Filippo Dinacci, o procesu mluvil jako o středověkém honu na čarodějnice. Dodal, že rozsudek bude mít "velký dopad" na státní správu, protože úředníci se budou bát cokoliv udělat.

"Nechápu, za co jsem byl odsouzený"

"Jsem zoufalý, myslel jsem, že budu zproštěn viny. Pořád nechápu, za co jsem byl odsouzený," řekl v reakci na rozsudek Boschi. On ani nikdo další z odsouzených nesmějí také už zastávat žádný veřejný úřad. "Před Bohem i před lidmi se považuji za nevinného," řekl Bernardo de Bernardinis, který dříve pracoval pro úřad civilní ochrany.

Soud v posledním roce vyslechl více než stovku svědků, mezi nimiž byli znalci, vědci, úředníci, ale také lidé postižení zemětřesením a příbuzní obětí. Obžaloba se zaměřila zejména na průběh schůzky odborné komise, jež 31. března 2009 došla k závěru, že série drobných otřesů, které město zažívalo dlouhé měsíce, není zvlášť nebezpečná.

Experti označili ve své zprávě příchod mohutného zemětřesení za "nepravděpodobný", ačkoli současně dodali, že zcela vyloučit ho nemohou. Prokuratura tvrdí, že právě kvůli tomuto falešnému ujištění se mnoho obyvatel i přes varování rozhodlo zůstat doma.

Uprostřed noci 6. dubna, tedy šest dní po zasedání komise, pak Aquilu zasáhly otřesy o síle 6,3 stupně. Při zemětřesení zahynulo 309 lidí, 80 tisíc lidí zůstalo bez střechy nad hlavou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video