Kostry v Jiřském klášteře jsou pravděpodobně z 10. století, čí jsou to ostatky, je ale záhadou. Ilustrační foto.

Kostry v Jiřském klášteře jsou pravděpodobně z 10. století, čí jsou to ostatky, je ale záhadou. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Vědci chtějí zkoumat DNA českých králů a zjistit, odkud přišli Přemyslovci

  • 110
Genetici, archeologové a antropologové plánují zkoumat ostatky českých knížat a králů. Na základě nejmodernější metody, testů DNA, chtějí zjistit, kdo a kde leží nebo za jakých okolností zemřel. Může se tak třeba ukázat, že Přemyslovci pocházejí z německého Oldenburgu, tak jako ruští carové nebo dánští, švédští a norští králové.

Jaké otázky před vědci stojí? Nejistota panuje například kolem ostatků Boleslava I. a jeho syna Boleslava II. Jeden spočívá v rotundě svatého Víta, druhý zase v bazilice svatého Jiří.

A vědci se již léta dohadují, který je vlastně který. "Skóre je půl na půl. Teď bychom se to ale mohli konečně dozvědět," věří archeolog Jan Frolík.

Kdo je záhadný Bojovník?

Dosud nezodpovězenou záhadou dynastie Přemyslovců je i vzácně zachovalá kostra Bojovníka. Archeologové ji našli v samém centru Pražského hradu. Jan Frolík z Archeologického ústavu datuje její stáří před rok 880 – tedy ještě před založení Hradu.

"Místo, kde byl Bojovník nalezen, svědčí o jeho velmi významném postavení," poznamenává Frolík.

Vévodové z Ergoldingu

Podívejte se na infografiku

Je snad tento Bojovník jedním z nejstarších (neznámých) Přemyslovců? Anebo jde o emisara vévodů z německého Ergoldingu, kteří mohou být podle genetika Daniela Vaňka spřízněni s "hnízdem" evropských panovnických rodin v Oldenburgu?

Archeolog Frolík je v odhadech opatrný a poukazuje na to, že definitivní odpověď mohou dát až testy DNA. Genetik Vaněk je odvážnější: "Přemyslovci jako bratranci vévodů z Ergoldingu? Nic není vyloučeno. Dozvědět se to ale můžeme jen z testů DNA."

Tajemné ženské kostry

Další dosud nevysvětlenou záhadou jsou ženské hroby v Jiřském klášteře na Pražském hradě. Jsou pravděpodobně z 10. století a místo uložení ostatků (například v kapli) napovídá tomu, že šlo o významné osobnosti.

Jaký byl jejich vztah k Přemyslovcům? Byly to jejich manželky či sestry? I to mají průzkumy odhalit.

Záhadou, před kterou bledne i ten nejnapínavější thriller, je pak svatý Vojtěch. Byl sice z rodu Slavníkovců, které Přemyslovci jako konkurenty ve vládnutí vyvraždili, testy DNA by však mohly potvrdit či vyvrátit dohady historiků, zda nebyli Slavníkovci s Přemyslovci spřízněni. "Pak bychom odhalili bratrovražedný boj," dodává genetik Vaněk.

Jsou Přemyslovci Češi?

Kosti půjdou na test DNA

Podobná nejistota panuje i kolem ostatků knížete Spytihněva a jeho manželky v hrobce kostela Panny Marie na Hradě. Z dedukcí historiků vyplývá, že by to mohli být skutečně oni. "Jsou to ale jen logické závěry. Úplnou jistotu nemáme," přiznává Frolík.

Vědci budou také skenovat kostry

Světově ojedinělý projekt rozjíždí Vaněk ze společnosti Forenzní DNA servis společně se Správou Pražského hradu, Archeologickým ústavem a Přírodovědeckou fakultou UK. "Požádali jsme o grant, prošli prvním kolem, takže to pro výzkum Přemyslovců vypadá nadějně," věří genetik.

Součástí zkoumání ostatků Přemyslovců má být jejich naskenování technikou 3D. "Kosti podléhají postupně zkáze a my bychom tak mohli zanechat budoucím generacím jedinečný historický odkaz," míní antropolog Petr Velemínský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video