Přístroje na Marsu zápasí s nepříznivými klimatickými podmínkami. Ilustrační foto

Přístroje na Marsu zápasí s nepříznivými klimatickými podmínkami. Ilustrační foto | foto: NASA/JPL/Caltech

Vědci chtějí rozhodit po Marsu „robokoule“

  • 17
Záruční doba jim už dávno vypršela, přesto dva rovery americké vesmírné agentury NASA dál brázdí Mars a zásobují vědce cennými poznatky. Brzy oslaví druhé výročí přistání na rudé planetě. Vědci už ale uvažují o jejich následovnících. Měly by to být malé robotické koule.

Rovery Spirit a Opportunity měly na Marsu najít důkazy toho, že na planetě kdysi byla voda. To se jim beze zbytku podařilo, a kromě toho i mnoho dalšího.

NASA počítala s tím, že šestikolky vybavené řadou složitých přístrojů a kamer budou pracovat tři měsíce. Jak poznamenal Steven Squyres z Cornellovy univerzity, teď už dělají přesčas. "Snažíme se je tlačit dál, žijeme ze dne na den," dodal.

Za dva roky roboty najezdily 11 kilometrů. Mohlo by se to zdát málo, vezmou-li se však v úvahu podmínky na Marsu, jde o výjimečný výkon, shodují se experti. Teploty tam jsou pod bodem mrazu a poryvy větru dosahují i sto šedesáti kilometrů v hodině.

Po Marsu budou skákat robotické koule
Experti už přemýšlejí, jak by výzkum Marsu mohl vypadat v budoucnu. Jeden z plánů počítá s vysláním rojů malých kulovitých robotů o velikosti tenisových míčků, které by skákaly po planetě. Díky své velikosti by se dostaly i do malých jeskyní či škvír.

Experti z Massachusettského technologického institutu získali letos z NASA na vývoj takových "robokoulí" grant čtyři sta tisíc dolarů.

Mikroboty by se po planetě pohybovaly pomocí jakéhosi umělého svalu, který by je každou hodinu "vykopl" zhruba o metr dopředu. Každý by byl vybaven specifickými přístroji podle toho, co by měl za úkol a v jakém prostředí by se nacházel.

"Musí být dost velké k tomu, aby unesly palivovou buňku, která by živila jejich systémy, ale ne příliš, aby se mohly kamkoli dostat," uvedla Bostonová. Po povrchu planety by je mohly rozmístit rovery, vznášedla, případně i astronauti.

Výhodou je podle expertů i to, že pokud by se jeden z množství mikrobotů ztratil či byl poškozen, nijak se tím nenaruší práce celého roje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video