Vědci bojují proti horečce dengue komáry

  • 6
Singapurští vědci si myslí, že našli novou zbraň proti horečce dengue. Nemoc vyskytující se v tropických a subtropických oblastech Asie a Afriky chtějí likvidovat komáry rodu Aedes, kteří by byli podle slovenského deníku SME vyšlechtěni tak, aby zabíjeli komáry roznášející nákazu. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že ročně přibude až 100 milionů případů horečky dengue.

"Jestli je jeden druh komára nositelem onemocnění, potom bychom se měli zaměřit na druhý, aby jsem z něho udělali našeho spojence a bojoval o stejné místo výskytu. Musíme si však být napřed stoprocentně jistí, který druh je který, jinak by se problém ještě zhoršil," řekl doktor Ooi Eng Eong, zástupce šéfa Environmental Health Institute.

Vědci se snaží zjistit ten pravý druh komára tím, že testují na protilátky několik stovek dětí, které příští rok nastoupí do první třídy. Když se v jejich krvi protilátky horečky dengue najdou, vědci zjišťují, jakým druhem komára byli bodnuti.

Výzkumem se podle SME zabývá v pěti laboratořích 24 lidí.

Viru dengue bylo vystaveno skoro sedm procent obyvatel Singapuru ve věku šest až deset let. Protilátky se v těle vyvinou jen tehdy, když člověka poštípe komár přenášející virus. 

Horečka dengue se mimo jiné projevuje vysokou teplotou, silnými bolestmi kloubů a hlavy, vyrážkou, nevolností a zvracením.

Nemoc se vyskytuje například v Číně, Vietnamu nebo v Malajsii. V Africe je největší výskyt v Somálsku, Mozambiku a na Seychellech. Onemocnění bylo i na jihu Ameriky a jihu USA, vzácně i v Evropě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video