Kometa Wild 2

Kometa Wild 2 - Takhle zachytila sonda Stardust kometu Wild 2 v lednu 2004 ze vzdálenosti pěti set kilometrů. (17. června 2004) | foto: NASA

Vědce překvapil vzhled komety Wild 2

  • 2
Vědce překvapil vzhled komety Wild 2, kterou v lednu zachytila americká sonda Stardust. Čekali, že na snímcích uvidí zvrásněný povrch pokrytý směsicí ledu a vesmírného prachu. Z analýz fotografií, které NASA ve čtvrtek představila veřejnosti, je však vidno, že těleso je poměrně "čisté".

Informovala o tom agentura AFP.

Na obrázcích jsou také patrné kaňony a krátery, z nichž některé mají ploché dno.

"Je to velmi nečekané. Předpokládali jsme spíš povrch, který vypadá jako rozdrcené zuhelnatělé dřevo," prohlásil astronom Donald Brownlee z Washingtonovy univerzity, který stál v čele mise Stardust.

Na rozdíl od kráterů pozorovaných na Měsíci, Marsu či Zemi, nejsou krátery komety pokryty zbytky spadlých objektů, které je vyhloubily. Jejich absenci si experti vysvětlují tím, že přitažlivá síla komety je na povrchu poměrně slabá.

"Kdybyste stáli na jejím jádře, mohli byste vyskočit a dostat se tak na orbitu," řekl Brownlee.

Družice NASA pořídila 72 velmi kvalitních fotografií jádra komety. Snímky podrobně analyzovaly čtyři vědecké týmy, které na čtvrteční tiskové konferenci zveřejnily své poznatky.

Sonda Stardust přiveze i vzorky prachu
Stardust, která byla na svou misi vypuštěna před pěti lety, kolem Wild 2 proletěla začátkem ledna letošního roku ve vzdálenosti přibližně 240 kilometrů rychlostí 22 tisíc kilometrů za hodinu.

Sondě se z ocasu tohoto kosmického tělesa, jehož jádro v průměru měří asi 5,3 kilometru, podařilo také nabrat vzorky prachu. Ty by měla družice na Zem dopravit v roce 2006.

Vědci předpokládají, že z vzorků získají informace o nejzazší historii solárního systému. "Stavební kameny" sluneční soustavy, které má sonda přinést, totiž pocházejí z doby před 4,6 miliardy let.

Badatelé však také věří, že prach obsahuje mnoho organických molekul nezbytných pro vývoj života, které kdysi mohly komety dopravit na Zemi.

Vzorek prachu ze závoje komety je druhým vzorkem odebraným robotickým lapačem mimozemského materiálu od roku 1976, kdy sovětská sonda Luna 24 provedla automatický odběr vzorků horniny a půdy z Měsíce.

Už v září příštího roku by měla americká sonda Genesis přinést vzorky částic slunečního větru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video